Tři slovenské strany v čele s Ficovým Smerem podepsaly koaliční dohodu

2 minuty
Události: Tři strany na Slovensku podepsaly koaliční dohodu
Zdroj: ČT24

Předsedové tří politických stran na Slovensku, které se po zářijových parlamentních volbách dohodly na vytvoření nové vlády, v pondělí podepsali koaliční dohodu. Uzavřely ji Smer–SD, Hlas–SD a Slovenská národná strana (SNS). Kandidáty na členy nového kabinetu nová vládní koalice zatím nezveřejnila; podle šéfa Smeru–SD Roberta Fica vedení stran budou tyto kandidáty teprve schvalovat. Z vyjádření koaličních politiků vyplynulo, že novým premiérem by měl být Fico, který tuto funkci v minulosti zastával už třikrát.

Fico řekl, že očekává náročnou komunikaci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou ohledně jmenování členů nové vlády: „Mohu očekávat, že dojde k natahování času.“ Dodal, že až po schválení kandidátů na členy vlády koaličními stranami předloží příslušný seznam hlavě státu, která podle ústavy jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak členy kabinetu.

Fico by uvítal, pokud by ustavující schůze sněmovny po volbách byla příští týden. Zopakoval, že by chtěl, aby nová vládní sestava zastupovala Slovensko na nadcházející schůzce státníků členských zemí Evropské unie 26. a 27. října.

10 minut
Brífink po podpisu koaliční dohody na Slovensku
Zdroj: ČT24

Podle Fica nová slovenská vláda nebude měnit zahraničně-politickou orientaci země, ale více zohlední národní zájmy. „Ministerstvo zahraničních věcí už nebude mluvčím cizích zájmů,“ řekl. Opět se vymezil proti nevládnímu sektoru, když řekl, že skončila éra, kdy „v zemi vládly nevládní organizace“. Uvítal by přijetí zákona, aby nevládní organizace, které mají peníze ze zahraničí, musely nést označení zahraniční agent. V různých podobách to funguje například v Rusku nebo v USA.

Tři strany vznikající koalice, která ve stopadesátičlenné sněmovně bude mít dohromady 79 křesel, se už v memorandu z minulého týdne dohodly, že Smer–SD ve vládě obsadí šest ministerských křesel a získá také funkci premiéra, Hlas–SD bude mít sedm ministrů a SNS tři.

  • Smer: premiér, obrana, spravedlnost, doprava, finance, zahraničí, zemědělství.
  • Hlas: plán obnovy a využívání eurofondů, vnitro, hospodářství, práce a sociální věci, školství, zdravotnictví, investice a regionální rozvoj.
  • SNS: životní prostředí, kultura, sport a cestovní ruch.
  • Zdroj: Oznámení Roberta Fica

„Žádná procházka růžovou zahradou“

Smer–SD a SNS dlouhodobě vystupují proti vojenské pomoci Ukrajině bránící se ruské invazi a kritizují rovněž protiruské sankce. Předseda Hlasu–SD Peter Pellegrini, který před volbami sliboval zachování podpory Ukrajině, po podpisu koaliční smlouvy řekl: „Vstup do vlády neznamená s ohledem na tíživou ekonomickou situaci procházku růžovou zahradou.“ Šéf SNS Andrej Danko kromě jiného zdůraznil potřebu prosazování národních zájmů.

Fico uvedl, že nová vláda chce ozdravovat veřejné finance, které jsou ve špatném stavu, tak, aby neohrozila sociální standard v zemi a aby bylo možné realizovat velké investice.

Strana evropských socialistů (PES) minulý týden pozastavila Smeru–SD a Hlasu–SD členství, což zdůvodnila Ficovým odklonem od hodnot evropských socialistů a připravovanou vládní spoluprací s SNS, kterou evropští socialisté označili za krajně pravicovou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 4 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 5 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 6 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 10 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 12 hhodinami
Načítání...