Na hranici mezi Izraelem a Libanonem roste napětí, Hizballáh tam umístil stálou posádku

3 minuty
Události: Na hranici mezi Libanonem a Izraelem přibývá potyček
Zdroj: ČT24

Na Blízkém východě se objevilo nové ohnisko napětí. Množí se totiž potyčky na hranici mezi Izraelem a Libanonem. Nedávno tam silně protiizraelsky zaměřené hnutí Hizballáh umístilo stálou posádku. Panují tak obavy, že i malý incident může spustit větší konflikt.

Izrael a Libanon od sebe dělí neprostupná bariéra a na pomezí obou států tak býval klid. Teď se naopak množí incidenty. Objevilo se například video, na němž na sebe pokřikují izraelští a libanonští vojáci. Při opravách hraničního plotu totiž jde o každý decimetr.

Občas od sebe musí oddělit obě skupiny jednotky OSN. Z Libanonu se sem přibližují nejen zvědavci, ale také členové Hizballáhu. Někdy zůstane jen u pokřikování. V noci na středu se ale Hizballáh neúspěšně pokusil hraniční plot poničit. O pár hodin později jiná skupina na bariéru vyšplhala. Ještě vážnější je to na Golanských výšinách, respektive na svazích hory Hermon.

Masiv na severním okraji Golanských výšin slouží jako významné turistické středisko i díky svým unikátním klimatickým podmínkám. V zimě se tam totiž dá lyžovat. Není to tam ovšem vždy jen idylické. Před čtyřmi lety se přímo nad sjezdovkou utkala izraelská protivzdušná obrana se syrskou raketou.

Stálá osádka Hizballáhu

Teď nejde o rakety, ale o stany. Hizballáh zřídil pár metrů za hranicí přístřešky se stálou osádkou. Jeden sice demontoval, druhý ale dál stojí. „Kdokoliv nás testuje, obdrží odpověď. Víme, co je nutné učinit ve správný čas,“ vzkázal izraelský ministr obrany Joav Gallant.

„Izraelci si nedovolili podniknout žádnou akci proti tomu stanu. Naši mladí bojovníci mají rozkaz odpovědět na jakýkoli izraelský útok,“ varoval předseda Hizballáhu Hasan Nasralláh.

Na západ od Hermonu se zase vede spor o kdysi syrskou vesnici Radžar. V roce 1967 ji obsadil Izrael. Místní Arabové přijali izraelské občanství. Jenže vesnice přerůstá do Libanonu. Počátkem července dopadly k okraji Radžaru protitankové střely. Izrael reagoval vlastním úderem.

Na Hermonu mezitím pokračuje turistická sezona. Jen pár kilometrů od lanovek ale dál roste napětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí dvě oběti a desítky zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech dvě oběti a přibližně třicet zraněných. Několik z nich bylo i v sobotu odpoledne stále v nemocnici. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř pěti set dronů a čtyřiceti raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 9 mminutami

Litva a Lotyšsko oficiálně odstoupily od úmluvy zakazující protipěchotní miny

Litva a Lotyšsko oficiálně odstoupily od Ottawské úmluvy o zákazu protipěchotních min, informuje agentura Ukrinform. V sobotu totiž uplynula předepsaná šestiměsíční lhůta ode dne, kdy obě pobaltské země oznámily svůj záměr generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi. Litevská vláda nyní zahájí jednání o nákupu protipěchotních min, informovala zároveň veřejnoprávní zpravodajská stanice LRT.
před 1 hhodinou

Protikorupční úřad Ukrajiny uvedl, že odhalil úplatkářství v řadách poslanců

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v sobotu na sociální síti Telegram sdělil, že společně se speciální protikorupční prokuraturou (SAP) odhalil organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členy jsou někteří současní ukrajinští poslanci. Dle úřadu systematicky přijímali úplatky výměnou za své hlasy v parlamentu. NABU zároveň uvedl, že státní bezpečnostní složky jeho vyšetřovatelům bránily ve vstupu do kanceláří parlamentních výborů.
14:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili v sobotu po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si vyžádal už desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a rovněž Číny. Příměří přivítaly Evropská unie a OSN.
05:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
před 5 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 5 hhodinami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 7 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 10 hhodinami
Načítání...