Infrastruktura pro plyn by mohla sloužit vodíku. Na přechodu se chtějí podílet české firmy

3 minuty
Vodík jako palivo
Zdroj: ČT24

České firmy hledají cestu k ekonomice založené na vodíku. Jeho využití má Evropě pomoct při odklonu od fosilních paliv. Plynný prvek může dodat energii průmyslovým provozům i dopravním prostředkům. Zástupci tuzemských podniků se zúčastnili vodíkového veletrhu v Rotterdamu, největší akce svého druhu na světě.

Terminálem v Rotterdamu projde skoro polovina zemního plynu spotřebovaného v Nizozemsku. Dorazí v tankeru v kapalné podobě při teplotě minus 160 stupňů Celsia a po změně skupenství se šíří dál potrubím. Evropská unie však chce dlouhodobě omezit využívání fosilních paliv, mezi nimi i zemního plynu, a přejít na obnovitelné zdroje. Je otázkou, co se pak stane s holandskou infrastrukturou.

V Rotterdamu už se připravují na to, že bude sloužit pro dodávky jiného plynu. Za pár let by mohly tankery vozit amoniak, který se bude přímo v areálu štěpit na vodík. „Dovoz bude hrát ve vodíkové ekonomice důležitou roli. Infrastruktura pro vodík vznikne z 85 procent přeměnou naší současné infrastruktury pro zemní plyn,“ řekl manažer Gasunie pro dovoz vodíku Johan Douma.

Smysl má bezemisní výroba

Loni pokryl vodík jen dvě procenta spotřeby energie v EU. Ve snaze o dekarbonizaci by měl nicméně hrát velkou roli, v roce 2050 by mohl zastat až čtvrtinu spotřeby. Aby to mělo smysl, musí se vyrábět bez emisí, tedy za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo jádra.

S vodíkem se počítá hlavně v průmyslu a dopravě – může pohánět osobní i nákladní auta, lodě, autobusy nebo vlaky. Promluvit do toho mohou i české firmy, jak ukázal největší světový vodíkový veletrh v Rotterdamu.

„Bavíme se o celém dodavatelském řetězci, to znamená o firmách, které vyrábějí elektroniku, řídicí systémy nebo komponenty jako například výrobce speciálních ventilů,“ přiblížil ředitel CzechTrade Nizozemsko Adam Jareš.

„Snažíme se přijít s nádržemi, které jsou používány jako meziskladovací,“ uvedl výkonný ředitel Baest Machines & Structures František Kulovaný.

Dostupnost vodíku bude pro jeho rozvoj klíčová. Česko už má dvě veřejné plnicí stanice, v Praze a Ostravě. Do roku 2030 jich má být osmdesát. Vodík by do nich mohl proudit i z Rotterdamu, největšího evropského přístavu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
před 13 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 41 mminutami

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostech, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 54 mminutami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 1 hhodinou

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...