Ústecký kraj dal zelenou vodíku, buduje plnicí stanice. Plyn by měl pohánět autobusy

2 minuty
Vodíkové plnící stanice
Zdroj: ČT24

V Ústeckém kraji vzniká síť plnicích vodíkových stanic a kraj plánuje také veřejnou dopravu na vodíkový pohon. Jedním ze zdrojů tohoto plynu mají být rekultivované plochy například po zrušených lomech.

O vodíku se mluví jako o palivu budoucnosti. „Auto funguje v podstatě jako elektromobil. S tím rozdílem, že tady se vyrábí elektřina z vodíku a tudíž se nemusí auto dobíjet,“ vysvětlil Aleš Plaček z Toyota Central Europe. Doba tankování vodíku je srovnatelná s klasickými auty, je v řádu několika minut.

Tři plnicí stanice pro auta mají být v Ústeckém kraji v provozu v nejbližších měsících. Vodík budou získávat například v litvínovské rafinérii. Tam vzniká z ropy a používá se například při výrobě nejrůznějších chemikálií a hnojiv a nově také v automobilovém průmyslu.

V plánu je výroba takzvaného zeleného vodíku, která je k přírodě ještě šetrnější. „Finišujeme s konkrétními projekty na výrobu ekologického bezemisního vodíku, který bude vznikat za pomoci obnovitelných zdrojů, například ze slunce nebo větru,“ řekl mluvčí ORLEN Unipetrol Pavel Kaidl.

Výroba vodíku na místě bývalého lomu ČSA

Zelený vodík se má vyrábět i na území lomu ČSA. Po ukončení těžby tam chce dát těžební společnost solární panely. Část z nich má být na souši a část má plavat na hladině budoucího jezera. „Panely vyrobí právě tu zelenou energii, která se potom využije v elektrolyzérech, ve kterých se bude štěpit voda z jezera, a z toho se bude vyrábět zelený vodík,“ popsal ředitel těžebních společností Sev.en energy Petr Lenc.

Vodík se vrátí do Ústí nad Labem

Například město Ústí nad Labem chce pořídit vozy městské hromadné dopravy na vodíkový pohon. První takový autobus má svézt cestující za dva roky. „Máme v blízkosti chemičku, která nám bude dodávat vodík. Provozní náklady budou srovnatelné s provozními náklady na provoz autobusu na naftu,“ řekla náměstkyně pro ekonomii a obchod Dopravního podniku města Ústí nad Labem Simona Mohacsi.

V Ústí nad Labem využívali vodík už před více než sto lety k výrobě margarínu. Ztužovna byla první na pevninské Evropě a čtvrtá na světě. Obří stroje se v těchto dnech stěhovaly do muzea.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
před 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 3 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 6 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 7 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 20 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...