Etničtí Srbové žijící na severu Kosova bojkotovali místní volby na protest proti tomu, že nebyly splněny jejich požadavky na větší autonomii. Podle agentury Reuters se jedná o další známku toho, že mírová dohoda podepsaná minulý měsíc mezi Kosovem a Srbskem nefunguje.
Srbové žijící na severu Kosova bojkotují místní volby
Hlavní politická strana v severním Kosovu, kde převládají Srbové, Srpska lista, v pátek vyzvala srbskou komunitu, aby nevolila. To samé dříve řekl také srbský prezident Aleksandar Vučić. „Až na ojedinělé a velmi vzácné případy Srbové volby bojkotují,“ řekl dnes agentuře Reuters úředník ústřední volební komise, který si nepřál být jmenován.
Srbsko a kosovští Srbové požadovali, aby před volbami bylo ustanoveno sdružení kosovsko-srbských samosprávných celků. Tento krok je klíčovým bodem dohody dosažené v březnu mezi Evropskou unií, Srbskem a Kosovem, jejímž cílem byla normalizace vztahů mezi Bělehradem a Prištinou.
V obavách z možných násilností upustila ústřední volební komise od plánů umístit volební místnosti ve školách a místo toho zřídila na 13 místech mobilní chatky. Vojáci mírové mise NATO v Kosovu (KFOR) zatím hlídali silnice v oblastech, kde se hlasovalo.
Volební úředníci v Zubin Potoku, obci obývané převážně Srby, byli v pohotovosti pro případ, že by se nějaký volič dostavil. „Ať už někdo bude volit, nebo ne, musíme mít dveře otevřené,“ řekl Reuters jeden z úředníků místní volební komise, který si nepřál být jmenován.
Volební místnosti střežili albánští policisté. Ti byli přivezeni z jiných regionů poté, co loni v listopadu na protest proti plánu kosovské vlády nahradit srbské poznávací značky automobilů kosovskými hromadně rezignovalo 500 srbských policistů spolu se srbskými administrativními pracovníky a soudci.
Složitá nezávislost
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko nezávislost neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území.
Kosovský premiér Albin Kurti dříve prohlásil, že Bělehrad zastrašuje Srby ze severu, aby se voleb neúčastnili. Evropská unie a Spojené státy minulý týden uvedly, že jsou zklamány tím, že se Srbové rozhodli voleb nezúčastnit.
Tento krok pravděpodobně ještě zhorší napětí, které u hranic se Srbskem na severu Kosova panuje. Mnoho příslušníků srbské menšiny v Kosovu odmítá jakoukoli loajalitu vůči Prištině a oblast bývá dějištěm častých střetů a protestů.