V Izraeli pokračují protesty proti vládě a její soudní reformě, do ulic vyšlo dle médií přes 300 tisíc lidí

Přes tři sta tisíc lidí v sobotu v Izraeli vyšlo do ulic demonstrovat proti koaliční vládě premiéra Benjamina Netanjahua a jejímu návrhu soudní reformy, který podle mnohých ohrožuje demokracii a k jehož zrušení tento týden vyzval i prezident Jicchak Herzog. Deník Haarec s odkazem na organizátory akce napsal, že demonstrací se v sobotu účastní půl milionu lidí a že jde o největší protest v historii země.

Několik izraelských médií píše, že jen v Tel Avivu demonstruje přes dvě stě tisíc lidí, což je nejvíc od ledna, kdy protesty v Tel Avivu začaly. Dalších asi padesát tisíc lidí manifestuje podle serveru The Times of Israel v Haifě a na deset tisíc v Beerševě, protesty jsou ale i v dalších izraelských městech.

V Tel Avivu na demonstraci dav nadšeně přivítal oblastního policejního šéfa Amichaje Ešeda, jehož se tento týden pokusil odvolat z funkce ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir kvůli nedostatečně ráznému zásahu vůči demonstrantům. Krajně pravicový ministr protestující, kteří svými akcemi někdy blokují hlavní tah z Tel Avivu, označuje za anarchisty. Odvolání Ešeda ale zablokovala generální prokurátorka, která tento krok označila za politicky motivovaný.

Lidé v ulicích Tel Avivu v sobotu nesli izraelské vlajky a různé transparenty, například s nápisem Zachraňme demokracii. Dorazila i čtyřiašedesátiletá žena na invalidním vozíku. „Je to moje první demonstrace. Ale co se nyní děje, je hrozné, nechci žít v diktatuře,“ citoval ženu deník Haarec. „Moje dvě děti žijí v USA, teď jsem poprvé ráda, že žijí tam,“ dodala.

Organizátoři demonstrací před sobotními manifestacemi vydali prohlášení, v němž uvedli, že pokud vláda nezastaví proces schvalování reformy, protesty v příštích dnech ještě zintenzivní. „Nebudeme souhlasit s tím, aby soudnictví bylo podřízeno vládě,“ citoval z prohlášení deník The Jerusalem Post. „Nesouhlasíme ani s tím, aby zločinci sloužili jako ministři,“ uvedli mimo jiné s odkazem na trestní stíhání premiéra Netanjahua.

Protestovalo se i v Jeruzalémě

Velké demonstrace se konaly v posledních týdnech i v Jeruzalémě, kde lidé protestovali před parlamentem. V něm má většinu vládní koalice, která navzdory kritice z širokých vrstev izraelské společnosti i výzvě prezidenta Herzoga pokračuje ve schvalování soudní reformy.

Poslední velký protest se konal ve čtvrtek a organizátoři ho nazvali „den odporu proti diktatuře“. V Jeruzalémě během něj mimo jiné desítky aut zablokovaly příjezd k Ben Gurionovu mezinárodnímu letišti ve snaze zabránit Netanjahuovi v odletu do Říma. Premiér se nakonec na letiště dopravil vrtulníkem. Rovněž příští čtvrtek chtějí lidé demonstrovat, tentokrát pod heslem „Den stupňujícího se odporu“. 

Deník Jerusalem Post připomněl, že protesty začaly ještě před oznámením návrhu soudní reformy a že mnoha Izraelcům vadí i další kroky této vlády, například zákon, který má zabránit nejvyššímu soudu zasahovat do jmenování ministrů. V lednu nejvyšší soud rozhodl, že lídr ultraortodoxní strany Šas Arje Deri nemůže být ministrem, jelikož byl v minulosti několikrát odsouzen, mimo jiné za korupci. Netanjahu Deriho posléze odvolal, ale spekuluje se, že se do vlády vrátí po přijetí příslušného zákona.

Navrhovaná reforma by vládě dala větší vliv na jmenování soudců a omezila by pravomoce nejvyššího soudu. Nesouhlas s návrhem kromě prezidenta vyjádřila opozice, řada expertů i mnoho vojáků izraelské armády v záloze. Někteří dokonce označili změny za konec demokracie a nástup diktatury.