Putin se sešel se Si Ťin-pchingem. Ocenil „vyrovnaný“ postoj Pekingu k ruské agresi vůči Ukrajině

3 minuty
Události: Putin se setkal s čínským prezidentem
Zdroj: ČT24

Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči „krizi na Ukrajině“, řekl ruský vůdce Vladimir Putin svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Informovala o tom agentura Reuters. Oba se sešli na okraj dvoudenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu. Moskva rovněž podporuje politiku jedné Číny a odmítá „provokace“ Spojených států v Tchajwanském průlivu, řekl Putin.

„Velmi si ceníme vyrovnané pozice, kterou naši čínští přátelé zaujali vůči ukrajinské krizi. Chápeme i vaše otázky a obavy. Na dnešním setkání samozřejmě naši pozici vysvětlíme,“ řekl Putin. Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu staví spíše na ruskou stranu, ačkoliv k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla. Rusko se kvůli své agresi vůči sousední zemi ocitlo v mezinárodní izolaci. Jedním z jejích zbývajících spojenců je právě Peking, který je pro Kreml zejména diplomatickou oporou.

Moskva podle Putina rovněž podporuje politiku jedné Číny a odmítá „provokace“ Spojených států v Tchajwanském průlivu. Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii, vzrostl po srpnových návštěvách amerických zákonodárců včetně předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.

Putin podle TASS dále uvedl, že Rusko a Čína se společně zasazují o vytvoření „spravedlivého“ světového řádu založeného na mezinárodním právu, a nikoliv na pravidlech, která „někdo vymyslel a snaží se je vnutit ostatním“. „Pokusy o vytvoření unipolárního světa nabyly v poslední době naprosto ošklivé podoby,“ řekl podle agentury TASS se zjevným odkazem na politiku Spojených států ruský diktátor, jehož země mezinárodní právo opakovaně porušuje.

„Žádná země nemá právo být v problematice Tchaj-wanu soudcem,“ prohlásil podle agentury Kjódó čínský prezident. Jeho poznámka podle agentury přitom mířila na USA. Putin pak čínského lídra ubezpečil, že Moskva podporuje politiku jedné Číny a odmítá „provokace“ Spojených států v Tchajwanském průlivu.

Za vzor mezinárodní spolupráce označil Putin „zahraničněpolitický tandem Moskvy a Pekingu“, který podle něj sehrává „klíčovou roli při zajišťování globální a regionální stability“.

Čínský prezident Putina podle Kjódó ujistil, že Čína je připravena „prohlubovat silnou vzájemnou podporu v otázkách, které se týkají hlavních zájmů obou zemí“. Si Ťin-pching kromě toho podle TASS řekl, že Peking chce po boku Moskvy hrát vedoucí roli ve snaze „nasměrovat velmi rychle měnící se svět na cestu udržitelného a přínosného rozvoje“.

Kromě Číny, Ruska a Uzbekistánu patří do zemí Šanghajské organizace pro spolupráci také Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indie a Pákistán. Čína a Rusko se ji dlouho snaží prezentovat jako alternativu k západním mnohostranným organizacím.

Zpravodajka ČT: Invaze na Ukrajinu Rusko ve vztahu k Číně oslabila

Putin a Si se naposledy setkali v únoru u příležitosti zimních olympijských her v Pekingu. Po schůzce vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že přátelství jejich zemí „nezná hranic“. O pár dní později Rusko napadlo Ukrajinu.

Čína invazi odmítla odsoudit, ale ani ji jasně nepodpořila. Peking se ovšem také nepřipojil k mezinárodním sankcím vůči Moskvě a vzájemný obchod obou zemí dál roste. Dovoz ruské ropy do Indie a Číny od ruského vpádu na Ukrajinu stoupá, píše BBC.

Oba státníci se setkali poprvé tváří v tvář od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu. Ruský prezident v této souvislosti řekl, že „od té doby se toho hodně událo“, neměnnou věcí však zůstává „přátelství mezi Čínou a Ruskem“.

9 minut
Zpravodajka ČT Barbora Šámalová o setkání prezidentů Ruska a Číny
Zdroj: ČT24

„Na pozicích se nic nemění. Čína a Rusko se sbližují na základě toho, jak se zhoršují jejich vztahy se Západem,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Přesto se i v Číně objevují hlasy, že je spojenectví břemenem, kterého by se měla země zbavit. Podle Šámalové vojenská invaze na Ukrajinu Rusko ve vztahu těchto zemí oslabilo. Čína toho využívá například v Kazachstánu, kde je tradičně dominantní spíš Rusko, v nedávném prohlášení například Peking podpořil ochranu územní celistvosti a suverenity Kazachstánu.

„To je jasný vzkaz určený Rusku, že Kazachstán má v Číně spojence. Protože i Kazachstán, stejně jako další středoasijské republiky, se může cítit ohrožený mocenskými ambicemi Ruska,“ popsala Šámalová.

Si vyjel za hranice Číny poprvé od začátku pandemie

Před summitem v Uzbekistánu zamířil ve středu čínský prezident na návštěvu Kazachstánu. Jde o jeho první zahraniční cestu od vypuknutí pandemie nemoci covid-19, za hranice země vyrazil po zhruba tisícidenní pauze.

Si Ťin-pching naposledy opustil Čínu v lednu 2020, kdy se vydal na návštěvu Myanmaru. Stalo se tak jen několik dní před vyhlášením uzávěry ve městě Wu-chan, odkud byly ohlášeny vůbec první případy nákazy tehdy novým typem koronaviru.

Zatímco většina světa se po covidové pandemii znovu otevřela, Čína pokračuje v uzavírání celých měst a provincií pokaždé, kdy jsou odhaleny nové případy infekce koronavirem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 21 mminutami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 24 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 8 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 10 hhodinami
Načítání...