Soud potvrdil pokutu Evropské komise pro Google za potlačení konkurence. Částku ale snížil

Tribunál Soudního dvora Evropské unie ve středu z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Aby zohlednil závažnost a délku jednání v této věci, rozhodl se snížit pokutu na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy korun) z původních rekordních 4,34 miliardy eur. Vyplývá to ze středečního prohlášení soudu.

Google podle soudu uložil výrobcům mobilních zařízení s operačním systémem Android a provozovatelům mobilních sítí nezákonná omezení s cílem upevnit dominantní postavení svého vyhledávače. „Aby však Tribunál lépe zohlednil závažnost a délku trvání protiprávního jednání, považuje za vhodné uložit společnosti Google pokutu ve výši 4,125 miliard eur,“ uvedli soudci.

„Jsme zklamáni, že soud nezrušil rozhodnutí v plném rozsahu. Jsme přesvědčeni o tom, že operační systém Android přinesl uživatelům větší možnosti volby, ne naopak. Je podporou pro tisíce úspěšných firem v Evropě i po celém světě,“ uvádí se v reakci, kterou ČTK obdržela od mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové.

Obě strany se proti rozhodnutí Tribunálu mohou odvolat k Soudnímu dvoru EU.

Google zažalovala za soutěžní praktiky i společnost Seznam.cz

Rozhodnutí soudu naopak vítá společnost Seznam.cz, která vede s firmou Google a její mateřskou společností Alphabet soudní spor v České republice. „Toto rozhodnutí Evropského soudu potvrzuje, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže,“ uvedla mluvčí firmy Seznam.cz Aneta Kapuciánová.

Seznam zažaloval Google a Alphabet v roce 2020 a požaduje zhruba deset miliard korun za ušlé příjmy v souvislosti s protisoutěžními praktikami Googlu na platformě Android. Středeční rozsudek podle Kapuciánové potvrzuje, že Google nelegálně zneužil své dominantní postavení a platformu Android v rozporu se soutěžním právem využíval k odstavení konkurence. 

Komise firmu Google pokutovala v roce 2018 za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Google podle Komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. Google se bránil, že jednal stejně jako nespočet jiných podniků a rozhodnutí EU podle něj neodpovídalo ekonomické realitě mobilních softwarových platforem.

Rozhodnutí je povzbuzením pro komisařku pro hospodářskou soutěž EU Margrethe Vestagerovou, která zasahuje proti velkým technologickým firmám vysokými pokutami, aby zajistila rovné podmínky v zemích EU. Letos však utrpěla dva neúspěchy, v případech týkajících se firem Intel a Qualcomm, připomínají agentury.

Google dostal miliardové pokuty od Evropské unie za zneužívání svého postavení nebo omezování konkurence také v roce 2017 a 2019. Loni prohrál spor o pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou dostal od EK v červnu 2017.