„Na letiště ani nejezděte.“ Stávka pilotů Lufthansy ochromila dopravu, dotýká se i Česka

Stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa v pátek ochromila leteckou dopravu, zrušeny jsou i spoje do Česka. Na velkých německých letištích se u přepážek společnosti tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se snaží najít náhradu za neuskutečněné lety. Lufthansa vyzvala cestující, aby na letiště nejezdili, pokud byl jejich let odřeknut. Stávka za vyšší mzdy se koná v době, kdy ve třech západoněmeckých spolkových zemích končí letní prázdniny.

„Prosím, vyvarujte se cest na letiště. Kvůli stávce je v provozu jen málo servisních přepážek, nebo vůbec žádné. Je velmi nepravděpodobné, že by vám byl nabídnut alternativní spoj,“ varovala Lufthansa. Cestující s odřeknutým vnitroněmeckým letem si mohou zdarma vyzvednout jízdenku na vlaky německých drah Deutsche Bahn.

Stávka se koná před posledním prázdninovým víkendem v Hesensku, Porýní-Falci a Sársku, kdy se tamní obyvatelé vracejí z dovolených. Odlet na dovolenou či návrat domů protest zkomplikoval také v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, kde letní prázdniny skončí až za týden.

Stávka se nejvíce dotkla největších německých letišť, kterými jsou Frankfurt nad Mohanem a Mnichov. Na nich byly zrušeny prakticky všechny spoje této společnosti. Rušení letů ale postihlo i další německá letiště, jako je Düsseldorf nebo Berlín. Zrušeno je i spojení Prahy s Frankfurtem. Lufthansa na pátek odřekla na 800 letů, což zasáhlo zhruba 130 tisíc cestujících.

Piloti dceřiných aerolinek pracují dál

Lufthansa chce od soboty obnovit letecký provoz podle pravidelného řádu, zároveň ale varuje před možnými výpadky některých letů, se zpožděními je nutné počítat po celý víkend.

Do stávky se zapojili spolu s piloty mateřské Lufthansy také jejich kolegové z nákladní sekce Lufthansa Cargo. Dceřiné společnosti jako Eurowings, Lufthansa Cityline, Swiss, Austrian či Brussels létají dál. Spoje mezi Prahou a Düsseldorfem či Kolínem nad Rýnem/Bonnem, které obsluhuje Eurowings, tak dotčeny nejsou. Do Německa se rovněž vracejí lety, jejichž posádky byly ještě před zahájením stávky v zahraničí.

Veřejnoprávní televize ARD v živém vstupu z Frankfurtu informovala, že cestující jsou podráždění a rozladění. Jedna z cestujících, která přiletěla z New Yorku bez možnosti pokračovat navazujícím letem si postěžovala, že s výjimkou e-mailu o zrušeném spoji nedostala od aerolinek žádné další informace, jak by mohla dál cestovat.

„Nevím, zda mě přeloží na jiný let, zda budu pokračovat vlakem, nebo pojedu pronajatým autem,“ řekla žena. Dodala ale, že důvodům stávky rozumí, proto má pro piloty pochopení.

Bavorská televize BR v reportáži z mnichovského letiště zmínila, že část cestujících problémy přijala s klidem, další naopak vyjadřují nelibost. Kritika ale nejčastěji míří na leteckou společnost. „Nechápeme, proč Lufthansa, která od státu získala finanční podporu, není ochotna své piloty dobře zaplatit,“ zlobil se jeden z cestujících.

Žádná ucházející nabídka, stěžují si odbory

Důvodem stávky jsou spory o mzdy. Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit žádá na letošní rok jejich zvýšení o 5,5 procenta a vytvoření mechanismu, díky němuž by růst v dalších letech překonával inflaci. Lufthansa tvrdí, že takové požadavky by zvýšily náklady na personál kokpitů o 40 procent. Se započítáním všech doprovodných nákladů by to podle aerolinek znamenalo pro nadcházející dva roky dodatečnou finanční zátěž 900 milionů eur (22 miliard korun).

Sama Lufthansa navrhuje zvýšení základní měsíční mzdy o 900 eur (22 tisíc korun). To by podle ní v 18měsíčním období představovalo nárůst mezd o 18 procent pro začínající piloty a pětiprocentní nárůst pro kapitány.

Lufthansa odbory vyzvala, aby se vrátily k jednacímu stolu. Mluvčí odborů Matthias Baier nicméně tvrdí, že aerolinky nepředložily žádnou ucházející nabídku, kterou by bylo možné stávce předejít.