Ve Francii i Itálii sílí epidemie covidu, turisté si ale chtějí léto užít

Počet případů covidu-19 ve Francii za poslední dny výrazně stoupá. Podle odborníků jde o sedmou vlnu epidemie, která může poznamenat turistickou sezonu a velké kulturní a společenské akce včetně Tour de France. V zemi zaznamenali tento týden i dvě stě tisíc případů za jediný den. Navzdory nárůstu počtu nových případů je ale zatím turistická sezona v plném proudu. Podobná situace je i v sousední Itálii.

Video Události
video

Události: Sílící pandemie zatím ve Francii ani Itálii nemá vliv na turismus

Ve Francii leží v nemocnicích v současnosti na sedmnáct a půl tisíce pacientů s covidem, ale hospitalizace rostou až po dvou třech týdnech od nástupu epidemie. Její vrchol se očekává na konci měsíce a může ovlivnit i turistickou sezonu v zemi.

Lidé se obávají nových restrikcí. Mnozí začali znovu a nejsou připraveni svou živnost opět zavřít. Premiérka Élisabeth Borneová vyzvala k nošení roušek ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech, o povinné nařízení nicméně zatím nejde.

Někteří odborníci varují před zbytečnou panikou. „Nemůžeme mluvit o sedmé vlně epidemie, ale o vlně kontaminační. Je nutné uklidnit veřejnost, že jde o méně nebezpečný virus, který nemá za následek výrazný nárůst hospitalizací tak jako dřív,“ apeluje například epidemiolog Gérald Kierzek.

Francouzská vláda zmiňuje možnost zavést na hranicích zdravotní pasy, zatím ale toto rozhodnutí odkládá. Pro cestování tak nyní neplatí žádná omezení. Například na Azurovém pobřeží je plno.

Také Itálie se obává zákazu cestování

Podobně to vypadá i v sousední Itálii, zejména v oblíbených destinacích. Třeba v okolí Komského jezera jsou téměř všechny ubytovací kapacity plné. Majitelé hotelů tvrdí, že musí spoustu zájemců o ubytování odmítat. Lidé se podle nich podvědomě obávají dalšího zákazu cestování a dovolenou si chtějí užít co nejdřív.

V Itálii stejně jako ve Francii přesahuje počet denních případů nákazy covidem-19 sto tisíc. I v této zemi očekávají vrchol aktuální vlny koncem července. Itálie patřila k evropským zemím, které pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji. Od jejího začátku v únoru 2020 v zemi, kde žije na 59 milionů lidí, zemřelo zhruba 169 tisíc nakažených.