Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice al-Džazíra, která přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Stříleli při ní Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle čtvrteční zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.
Smrt reportérky al-Džazíry zůstane bez vyšetření. Podle izraelské prokuratury nešlo o trestný čin
Armáda podle izraelských médií incident stále vyšetřuje, ale nikoli právními kanály. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že ženu mohla 11. května zasáhnout náhodná palestinská palba i izraelský voják.
Podle Haarecu palestinská samospráva, která armádu obvinila z vraždy abú Aklahové, odmítla nechat provést pitvu a předat náboj vyjmutý z novinářčina těla k balistické zkoušce. Konečné rozhodnutí o viníkovi proto nelze učinit.
Někdejší vojenský prokurátor Avichaj Mandelblit po skončení druhého palestinského protiizraelského povstání v roce 2005 rozhodl, že trestní vyšetřování vojenské policie musí být zahájeno v případech, kdy je podezření, že smrt palestinských civilistů při zásazích na Západním břehu Jordánu způsobila izraelská palba. Neplatí to, pokud o život při přestřelce přijdou ozbrojení Palestinci.
Vojáci novinářku neviděli
Současná vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová policejní vyšetřování nenařídila, protože podle ní není podezření na spáchání trestného činu. Vojáci vypověděli, že novinářku neviděli a mířili na střelce, kteří byli poblíž. Haarec píše, že důvodem prokurátorčina rozhodnutí může být i obava, že vyslýchání vojáků jako potenciálních pachatelů kriminálního činu vyvolá odpor v armádě i ve společnosti.
Izraelská pravice v minulosti ostře kritizovala všechny případy vyšetřování vojáků.
Izraelská média poukazují na to, že se dá očekávat, že postup vyvolá kritiku ve Washingtonu. Ministr zahraničí Antony Blinken slíbil rodině abú Aklahové, která měla i americké občanství, že Washington bude trvat na tom, aby byla její smrt řádně vyšetřena.
Izraelská nevládní organizace Ješ Din uvedla, že se armáda „už ani nesnaží předstírat, že vyšetřuje, a 80 procent stížností na ni projde bez trestněprávního přezkoumání“.