Z rekordních maxim zamířila cena plynu dolů. Přesto zůstává oproti minulosti stále velmi vysoko

Poté, co se v týdnu ceny plynu v Evropě vyšplhaly na rekordní maxima, během čtvrtka se výrazně snižovaly. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce před 16:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba pětinu na 136 eur (zhruba 3400 korun) za megawatthodinu. V úterý poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.

Čtvrtečnímu poklesu cen nezabránila ani skutečnost, že plynovod Jamal již třetím dnem pracuje v obráceném režimu, plyn tedy proudí z Německa do Polska. Právě přerušení dodávek plynovodem Jamal do Německa stálo za předchozím výstupem cen na rekordní maxima.

Podle obchodníků k nynějšímu poklesu přispěly zprávy o několika zásilkách zkapalněného zemního plynu (LNG) mířících do Evropy. Od začátku letošního roku nicméně ceny plynu v Evropě nadále vykazují nárůst o více než šest set procent, napsala agentura Reuters.

Plynová krize zažehnána není

Ruská makléřská společnost Aton však varovala, že v brzké době nelze na evropském trhu s plynem očekávat výraznější pokles napětí.

„Evropská plynová krize nabírá na intenzitě. Navzdory potenciální úlevě v důsledku přesměrovávání zásilek LNG z Asie do Evropy očekáváme, že evropské ceny plynu zůstanou minimálně během zimní sezony na vysoké úrovni,“ dodala.

Moskva se letos v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému povolení provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Moskva však taková obvinění odmítá.

Němečtí odběratelé potvrzují, že Gazprom závazky plní

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek kritiku, že Moskva zavinila rekordně vysoké ceny plynu v Evropě, označil za nespravedlivou. Ruský plynárenský gigant Gazprom podle něj plní všechny své závazky vůči odběratelům.

Plynovod Jamal vede z Ruska do Německa přes Bělorusko a Polsko, objem plynu a směr jeho toku se řídí podle požadavků odběratelů. Dva velcí němečtí odběratelé tento týden potvrdili, že Gazprom své smluvní závazky plní.

Hlavní toky plynu do Evropy
Zdroj: Wikipedia.org/ig.ft.com
Načítání...