Rusko viní NATO z nebezpečného manévru u Ukrajiny. Do té kvůli vrtulníku tepe Bělorusko

Při leteckém incidentu nad Černým mořem se podařilo zabránit katastrofě, řekla v neděli mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Stroj ruských aerolinek Aeroflot musel podle ní změnit kurz, aby se vyhnul průzkumnému letounu Severoatlantické aliance. NATO ani Spojené státy na obvinění bezprostředně nereagovaly, uvedla agentura AFP. Kvůli údajnému narušení vzdušného prostoru Ukrajinou předvolalo tamního vojenského atašé běloruské ministerstvo obrany, oznámil resort.

„Podařilo se zabránit katastrofě. To ale neznamená, že NATO a USA mohou nadále beztrestně riskovat životy,“ uvedla v prohlášení Zacharovová. Podle ruské agentury pro civilní letectví (Rosavijacija) se incident stal v pátek ráno, kdy špionážní letadlo „rychle klesalo“ a dostalo se do dráhy letu airbusu společnosti Aeroflot z Tel Avivu do Moskvy. Na palubě bylo 142 lidí.

„Směr a výška civilního letadla byly okamžitě změněny,“ uvedla Rosavijacija v nedělním prohlášení pro agenturu AFP. Dodala, že posádka špionážního letadla nereagovala na zprávy od řízení letového provozu.

Podle ruské tiskové agentury Interfax ruský stroj klesl o 500 metrů, aby se vyhnul průzkumnému letounu, který piloti Aeroflotu viděli z kokpitu. Další menší letadlo, Challenger 650, letící do Skopje z ruského letoviska Soči kvůli průzkumnému letounu také změnilo kurz, informovala Rosavijacija.

„Zvýšená aktivita letadel NATO v blízkosti ruských hranic (…) vytváří riziko nebezpečných incidentů s civilními letadly,“ uvedla Rosavijacija a dodala, že bude „protestovat“ diplomatickou cestou.

Spojené státy varují před útokem Ruska na Ukrajinu

Incident se odehrál v době rostoucího napětí mezi Ruskem a západními zeměmi, které obviňují Moskvu z toho, že kumuluje vojáky na hranicích s Ukrajinou a připravuje se na invazi. Případná ofenziva ruských sil proti Ukrajině by podle americké rozvědky mohla být zahájena začátkem příštího roku a zúčastnilo by se jí odhadem 175 tisíc vojáků.

Rusko takové plány popírá a obviňuje země NATO z rostoucích „provokací“, včetně nedávných vojenských cvičení v blízkosti svých hranic v Černém moři, což je oblast, kterou Moskva považuje za svou sféru vlivu.

Bělorusko si předvolalo ukrajinského vojenského atašé

Bělorusko v sobotu oznámilo, že ukrajinská vojenská helikoptéra během cvičení asi na vzdálenost jednoho kilometru narušila jeho vzdušný prostor. Kyjev to ale popřel. Běloruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že si předvolalo ukrajinského vojenského atašé. Tomu Minsk předal protestní nótu, uvedla agentura Reuters. „Vojenský atašé byl informován, že se ukrajinská strana vyhýbá dialogu, který má přispět k vyřešení sporů. To je velmi znepokojivé,“ uvedlo ve svém prohlášení běloruské ministerstvo obrany.

Vztahy mezi Běloruskem a Ukrajinou se od loňského roku výrazně zhoršily. Rusko se tehdy při hromadných pouličních protestech po prezidentských volbách v Bělorusku postavilo na stranu Alexandra Lukašenka a ten pak začal mnohem hlasitěji podporovat Moskvu proti Ukrajině.