Bývalý šéf slovenské policejní inspekce dostal podmíněný trest za korupci

Bývalý šéf slovenské policejní inspekce Adrián Szabó vyvázl s podmínkou a pokutou za korupci a zneužití pravomocí. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou Szabó po doznání dříve uzavřel s prokurátorem. Za braní úplatků v celkové hodnotě nejméně dvacet tisíc eur (506 tisíc korun) dostal trest tři roky vězení, který mu byl odložen na zkušební dobu pěti let. Odsouzený podle médií také musí zaplatit pokutu 25 tisíc eur (632 tisíc korun) a sedm let nebude moci působit ve veřejných funkcích.

Szabóa zadrželi policisté na začátku června.Obviněn byl z toho, že se nechal podplácet hotovostí a spotřební elektronikou za to, že vynášel informace ze svého úřadu. Policejní inspekce má kromě jiného odhalovat a vyšetřovat trestné činy policistů.

Szabó byl vedením inspekce pověřen před třemi lety. Jejím řádným šéfem se pak stal v roce 2019, tedy před loňskými volbami, které vyústily ve změnu vlády. Následně byli po několika vlnách zatýkání obviněni v různých kauzách pracovníci v justici včetně soudců, dále podnikatelé či představitelé úřadů a institucí z období, kdy byli u moci nyní opoziční sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica.

Právě zástupci nynější opozice i Szabóův případ dříve označovali za příklad války mezi bezpečnostními složkami a za pokus umlčet policejní inspekci. Zejména Fico dlouhodobě zpochybňuje věrohodnost svědků, kteří spolupracují s policií při vyšetřování kauz. Tuto možnost spolupráce některé stíhané osoby již využily a ve svých případech vyvázly s podmínkou.

Soud propustil z vazby obviněné kriminalisty

Slovenská policejní inspekce se dostala do pozornosti médií a veřejnosti také v září, a to poté, co obvinila čtveřici kriminalistů elitní policejní jednotky NAKA, kteří vyšetřovali i zmíněné citlivé kauzy. Podle dostupných informací je obvinila i kvůli tomu, že chtěli stíhat pracovníky inspekce v odplatě za to, že ti vyšetřovali podezření z manipulace svědeckých výpovědí na úřadu NAKA.

Pracovníci policejní inspekce obvinili také svého prozatímního šéfa Petera Scholtze, který v čele inspekce vystřídal právě Szabóa. Bratislavský krajský soud Scholtze a obviněné kriminalisty minulý týden propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné.