Merkelová vyzvala politické strany, aby při jednání o vládě překonaly vzájemné odlišnosti

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli vyzvala politické strany, aby byly po parlamentních volbách při jednání o sestavení vlády otevřené dialogu a byly připraveny přenést se přes vzájemné rozdíly. Ve svém emotivním projevu v Halle u příležitosti 31 let od znovusjednocení Německa, v němž zároveň bilancovala svoje šestnáctileté působení v úřadu kancléře, také připomněla zásadní moment své politické kariéry, kdy se v roce 2015 rozhodla přijmout zhruba milion uprchlíků.

Merkelová při návštěvě v Halle
Zdroj: AP Autor: Jan Woitas

„Buďte otevření setkáním, zajímejte se jeden o druhého, vyprávějte si své příběhy a buďte tolerantní ke svým odlišnostem. To je poučení z 31 let německé jednoty,“ zdůraznila Merkelová.

Po parlamentních volbách bude pro sestavení německé vlády zřejmě potřeba vytvořit alianci tří stran, které mají velmi odlišné programy. Nejpravděpodobnější možností se nyní jeví koalice sociální demokracie (SPD), která těsně vyhrála před konzervativní unií CDU/CSU, se Zelenými a svobodnými demokraty (FDP).

FDP i SPD uvedly, že nedělní vzájemné rozhovory o možném vytvoření koalice byly konstruktivní. Generální tajemník FDP Volker Wissing však doplnil, že případné spojenectví zatím naráží na překážky.

Záměr sestavit vládu také oznámil kandidát konzervativců na kancléře Armin Laschet, přestože Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie (CSU) zaznamenaly ve volbách rekordně slabý výsledek.

Kancléřka: Každý musí cítit, že je přijat

Merkelová prohlásila, že nové svobody, které přišly společně s německým sjednocením před 31 lety, přinesly lidem z bývalého komunistického Východního Německa, kde také sama vyrostla, mnoho příležitostí. Mnozí z těchto lidí se ale znenadání „ocitli ve slepé uličce“.

Hlasem, který prozrazoval emoce, kancléřka vzpomínala, jak o ní loni jeden novinář napsal, že není správná Němka. Tehdy médiím řekla, že pokud se Německo začne omlouvat za to, že během uprchlické krize v roce 2015 ukázalo přátelskou tvář, pak není její zemí.

„Je to tak, že jsou dva druhy Němců a Evropanů – ti původní a pak ti přijatí, kteří musejí svoji příslušnost prokazovat každý den?“ tázala se kancléřka. Zároveň dodala, že „každý člověk bez rozdílu musí cítit, že je přijat a že jeho hlas je vyslyšen“.