V Itálii havarovalo malé letadlo, zemřelo osm lidí

U Milána na severu Itálie havarovalo malé soukromé letadlo, všech osm lidí na palubě zemřelo. Agentura ANSA původně informovala o šesti obětech, později upřesnila, že ve stroji letělo kromě pilota a kopilota pět dospělých a dítě.

Místo letecké havárie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Claudio Furlan

Stroj Pilatus PC-12 odletěl ve 13:04 SELČ z milánského letiště Linate a mířil do Olbie na Sardinii. Jen několik minut po startu se ale zřítil v obci San Donato Milanese na jihovýchodě metropolitní oblasti Milána a dopadl na neobydlenou jednopatrovou budovu, ve které v tom okamžiku nikdo nebyl. Poblíž ale parkovala auta, která po pádu letounu začala hořet.

Budova nedaleko konečné stanice jedné z linek milánského metra byla využívána jako kanceláře a podle některých zdrojů byla v rekonstrukci. Místo je využíváno i jako parkoviště pro autobusy, upřesnila ANSA.

Letadlo údajně pilotoval jeden z nejbohatších Rumunů

Podle předběžných informací jsou všechny oběti cizinci a letadlo pilotoval Dan Petrescu, Rumun s německým občanstvím a jeden z nejúspěšnějších rumunských podnikatelů v oblasti nemovitostí.

Osmašedesátiletý Petrescu je zároveň považován za jednoho z nejbohatších mužů v Rumunsku. V letadle byla také jeho manželka, Rumunka s francouzským občanstvím, a jeho třicetiletý syn, který se narodil v Mnichově. Agentura ANSA ale upozornila, že zatím probíhá identifikace těl.

Stroj prý hořel už ve vzduchu

Podle svědků začal stroj hořet ještě před pádem. „Viděl jsem, jak letadlo ztratilo kontrolu právě ve chvíli, kdy se zřítilo, a jak jde k zemi. Bylo nízko a pak jsem viděl spoustu kouře a plameny. Ve vzduchu létaly kusy letounu,“ vypověděl podle agentury ANSA 19letý Andrea.

Na místo nehody se vydal starosta Milána Giuseppe Sala, aby koordinoval záchranné operace. Úřady zahájily vyšetřování události.

Pilatus PC-12 je jednomotorové letadlo, které může být využíváno jak pro nákladní dopravu, tak pro přepravu cestujících. Je určeno maximálně pro devět pasažérů.