Polsko zruší disciplinární komoru nejvyššího soudu, odpověděla vláda do Bruselu

Horizont: Polský ústupek evropskému soudu (zdroj: ČT24)

Polská vláda potvrdila, že zruší spornou disciplinární komoru nejvyššího soudu. Oznámila, že chystá další změny soudnictví. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní dvůr Evropské unie v polovině července konstatoval, že disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem, a nařídil Polsku, aby její činnost pozastavilo.

Lhůta, do které mělo Polsko odpovědět Evropské komisi ohledně rozhodnutí Soudního dvora, vypršela o pondělní půlnoci.

„Polsko bude pokračovat v reformách soudnictví, které se budou týkat také odpovědnosti soudců,“ sdělila polská vláda podle zveřejněného prohlášení ve své odpovědi Bruselu. Kabinet zároveň uvedl, že zrušení disciplinární komory bude součástí těchto plánovaných změn. Vláda rovněž upřesnila, že podá návrh na zrušení předběžného opatření Soudního dvora týkajícího se komory.

Případ disciplinární komory je součástí širšího sporu, který už několik let vede Brusel s Varšavou o soudní reformu. Ta má podle polské vlády zvýšit efektivnost soudů a zbavit je pozůstatků komunismu. Kritici reformě vyčítají, že posiluje politický vliv současné vlády na justici a omezuje nezávislost soudů.

Dlouhodobý konflikt Varšavy s Evropskou unií ohledně polské justice se ale v posledních měsících vyostřil a Brusel požadoval, aby Polsko činnost kontroverzní disciplinární komory pozastavilo. Pokud by neuposlechlo, hrozily by mu pokuty.

Premiér Mateusz Morawiecki rozhodně odmítá, že by ho k obratu donutil verdikt unijního soudu, který podle něj ani nemá právo rozhodovat o národních zákonech. „Nejvyšším polským zákonem je polská Ústava. Doufám, že to Evropská komise přijme pozitivně a že dialog s ní bude pokračovat,“ prohlásil. 

Spory s Evropskou komisí polská vláda vede i o další části svého soudního systému. Brusel také pozorně sleduje změnu tiskového zákona, který by jiným než evropským firmám znemožnil vlastnit v zemi média. Stopku by tak mohl vystavit třeba k vládě kritické televizi TVN.

Načítání...