Americký Senát schválil masivní balík investic do infrastruktury, má podpořit rozvoj dálnic či internetových sítí

Senát Spojených států schválil plán investic do americké infrastruktury v objemu jednoho bilionu dolarů (21,6 bilionu korun). Agentura Reuters hlasování označila za vítězství pro prezidenta Joea Bidena a skupinu senátorů z řad demokratů i republikánů, kteří soubor investic složitě dojednávali několik měsíců.

Plán počítá na příštích pět let s částkou 550 miliard dolarů (13,9 bilionu korun) v nových výdajích na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství. Pro navrhovaný plán hlasovalo 69 senátorů, třicet bylo proti. Návrh teď poputuje do Sněmovny reprezentantů.

Teprve po schválení Sněmovnou reprezentantů může balík stvrdit podpisem prezident. Očekává se přitom, že k hlasování ve Sněmovně se přistoupí nejdříve až v září.

Přímé federální výdaje na infrastrukturu v objemu 550 miliard dolarů, s nimiž plán počítá, zhruba odpovídají výdajům z roku 1956 na stavbu dálnic mezi státy USA, píše web BBC. Nynější plán nicméně reaguje na aktuální výzvy, jako jsou globální oteplování či rozšířenější práce z domova. Podle Bílého domu jde o největší investice do infrastruktury za poslední desetiletí.

Zhruba 110 miliard dolarů má potupovat na stavbu dálnic, silnic a mostů. Dalších 55 miliard je určeno pro vodohospodářství, kde se mají nahradit zbývající zastaralé olověné trubky. Asi 2700 stran dlouhý plán také počítá s významnými investicemi do rozvoje železnic, přístavů a letišť, čisté energie a vysokorychlostního internetu a zajištění spolehlivého připojení ve venkovským oblastech.

Znovu a lépe

Projekt navazuje na Bidenův předvolební slib vybudovat americkou ekonomiku „znovu a lépe“. Je jakýmsi doplňkem k ještě výrazně rozsáhlejšímu plánu výdajů a daňových úlev v objemu 3,5 bilionu dolarů, který demokrati prosazují na vlastní pěst.

Ten by mohli v Senátu schválit bez podpory republikánů prostřednictvím zvláštní procedury určené pro rozpočtové otázky, nesměli by však ve svých řadách mít jediného odpadlíka. Republikáni jsou razantně proti širším sociálním výdajům.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již dříve uvedla, že Sněmovna se infrastrukturnímu balíku ani objemnějšímu plánu výdajů nebude věnovat, dokud oba neschválí Senát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nakažená základna přivedla americké letectvo zpět k očkování proti chřipce

V dubnu přestali američtí vojáci mít povinnost nechat se očkovat proti sezonní chřipce. Stačily dva měsíce a jedna základna letectva, kde virus vyřadil přes dvě stovky vojáků, aby letectvo tuto povinnost částečně vrátilo zpět.
Právě teď

Za útok na vánoční trhy v Magdeburku uložil soud doživotí

Na doživotí poslal v pátek německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil. Soud vinu obžalovaného označil za zvlášť těžkou, což v německém právním řádu znemožňuje propuštění odsouzeného na doživotí z vězení po patnácti letech.
10:00Aktualizovánopřed 17 mminutami

EK navrhla prodloužit ochranu Ukrajinců o rok s omezeními pro muže

Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky v zemích Evropské unie by měla být prodloužena o další rok do 4. března 2028, nicméně s omezeními pro muže, na které se vztahuje branná povinnost. Návrh Evropské komise představil komisař pro vnitřní záležitosti Magnus Brunner. Navrhovaná opatření podle něj komise intenzivně diskutovala jak s ukrajinskými představiteli, tak se státy EU, zejména těmi, které hostí nejvíce ukrajinských uprchlíků. Mezi ně patří i Česká republika.
před 39 mminutami

Nejvyšší soud USA otevřel Trumpovi cestu k deportaci statisíců Haiťanů a Syřanů

Nejvyšší soud Spojených států ve čtvrtek rozhodl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa může odebrat ochranu před deportací statisícům migrantů z Haiti a Sýrie, kteří do USA uprchli před násilím či kvůli přírodním katastrofám. Zvrátil tak rozhodnutí federálních soudců, kteří vládě zakázali zrušit status dočasné ochrany (TPS) 350 tisícům Haiťanů a 6100 Syřanů. Rozsudek otevírá vládě cestu ke zrušení TPS i pro migranty z dalších zemí. Program v USA chrání před vyhoštěním 1,3 milionu lidí ze sedmnácti zemí, píší agentury.
před 42 mminutami

Roste počet migrantů mířících přes Libyi. Řecko hodlá držet tvrdý kurz

V centrálním Středomoří v uplynulých dnech zahynulo nejméně 46 lidí při pokusu nelegálně překonat námořní hranice a dostat se ze severní Afriky do Evropy. Jedním z hlavních tranzitních uzlů se stala Libye. Řecko proto v současné době uplatňuje kvůli nárůstu počtu migrantů tvrdý přístup. Podle statistik nicméně míra nelegální migrace na některých sledovaných trasách klesá.
před 2 hhodinami

Ruské úřady hlásí útok ukrajinských dronů, poškodil závod v Tulské oblasti

Gubernátor ruské Tulské oblasti Dmitrij Miljajev tvrdí, že při útoku ukrajinských dronů byl v noci na pátek poškozen průmyslový podnik v Novomoskovsku jižně od Moskvy. Podle tamního ministerstva obrany zneškodnila ruská protivzdušná obrana v noci 660 ukrajinských dronů. Jde o jeden z nejvyšších počtů od začátku konfliktu, připomněla agentura AFP.
před 2 hhodinami

VideoSingapur je „startupovým“ tygrem Asie

Singapur zažívá technologický boom, jeho startupová scéna patří k nejsilnějším v Asii. Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o šest procent – výrazně víc, než se očekávalo. Rekordní investice proudí do umělé inteligence, čipů a technologických firem. Pomáhá tomu politická stabilita státu a silná měna. Líhní start-upů jsou singapurské univerzity, které slouží jako inovační základny s vlastním podnikatelským ekosystémem. Například bývalý průmyslový areál Block 71, kde za patnáct let vyrostlo přes 1600 start-upů, provozuje národní univerzita s podporou státu. Studenti v Singapuru také založili komunitu, která propojuje start-upy s investory a odborníky z praxe. Z podobných komunit mají vyrůst firmy, které mají uspět v globálním technologickém a AI závodě.
před 4 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl zhruba na 235 mrtvých, nejméně 4300 lidí utrpělo zranění, oznámil podle tiskových agentur AP a DPA v noci na pátek SELČ tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado. Podle AFP je mezi oběťmi také nejméně šest cizinců. Předchozí bilance hovořila o 188 mrtvých, více než 1500 zraněných a stovkách zavalených. Americká armáda oznámila, že na podporu záchranných operací nasadí dvě vojenské lodě, letadla a vrtulníky.
04:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...