Biden a Merkelová jednali o klimatu, koronavirové krizi i Nord Streamu 2

Americké obavy ohledně plynovodu Nord Stream 2, spolupráce při zvládání klimatických změn nebo při zmírňování dopadů koronavirové krize. O těchto tématech se mluvilo v Bílém domě při rozlučkové návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. Ta ve světle ničivých záplav ve své vlasti uvedla, že změny klimatu znamenají výrazně vyšší frekvenci extrémních meteorologických jevů.

Video Brífink německé kancléřky Merkelové s americkým prezidentem Bidenem
video

Brífink německé kancléřky Merkelové s americkým prezidentem Bidenem

Zdroj: ČT24

Biden v úvodním projevu na společné tiskové konferenci ocenil dlouholeté působení Merkelové v čele Německa, které po šestnácit letech skončí po zářijových parlamentních volbách. Šéf Bílého domu kancléřce poděkoval například za oddanost německých jednotek, které po boku těch amerických působily v Afghánistánu, a vyjádřil přesvědčení, že partnerství USA a Německa bude vzkvétat i po odchodu Merkelové.

Americký prezident zároveň setkání popsal jako zcela jasně pracovní událost, při které došlo i na ožehavé téma rusko-německého plynovodu Nord Stream 2.

„Jakkoli jsem zopakoval své obavy ohledně Nord Streamu 2, kancléřka Merkelová a já jsme zcela za jedno v našem přesvědčení, že Rusku nesmí být umožněno používat energetiku jako nástroj nátlaku nebo vyhrožování sousedům,“ řekl Biden. Jeho administrativa stejně jako ta předchozí se stavbou plynovodu nesouhlasí a prezentuje jej jako hrozbu pro energetickou bezpečnost v Evropě. Merkelová pouze poznamenala, že Washington a Berlín dospěly k různým závěrům ohledně toho, co tento projekt znamená.

Video Události
video

Události ČT: Kancléřka Merkelová na návštěvě USA

Oba lídři zdůraznili nutnost boje proti klimatickým změnám

Oblast, kde k sobě mají Merkelová a Biden mnohem blíže, je ekologická politika. Oba lídři zdůrazňovali naléhavost otázky boje proti klimatickým změnám, přičemž německá kancléřka hovořila o hrozbě častějších záplav, lesních požárů či bouří. Biden celé vystoupení před novináři zahájil vyjádřením soustrasti pozůstalým po desítkách obětí aktuálních záplav v Německu.

Podle listu The New York Times trvalo jednání prezidenta s kancléřkou asi padesát minut, Merkelová se předtím odděleně setkala s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Po tiskové konferenci obou lídrů pak byla na programu slavnostní večeře, na kterou byli kromě vrcholných představitelů současné vlády pozváni i bývalí činitelé včetně někdejší šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, dále také lídři Republikánské strany v Kongresu Mitch McConnell a Kevin McCarthy.