Americké obavy ohledně plynovodu Nord Stream 2, spolupráce při zvládání klimatických změn nebo při zmírňování dopadů koronavirové krize. O těchto tématech se mluvilo v Bílém domě při rozlučkové návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. Ta ve světle ničivých záplav ve své vlasti uvedla, že změny klimatu znamenají výrazně vyšší frekvenci extrémních meteorologických jevů.
Biden a Merkelová jednali o klimatu, koronavirové krizi i Nord Streamu 2
Biden v úvodním projevu na společné tiskové konferenci ocenil dlouholeté působení Merkelové v čele Německa, které po šestnácit letech skončí po zářijových parlamentních volbách. Šéf Bílého domu kancléřce poděkoval například za oddanost německých jednotek, které po boku těch amerických působily v Afghánistánu, a vyjádřil přesvědčení, že partnerství USA a Německa bude vzkvétat i po odchodu Merkelové.
Americký prezident zároveň setkání popsal jako zcela jasně pracovní událost, při které došlo i na ožehavé téma rusko-německého plynovodu Nord Stream 2.
„Jakkoli jsem zopakoval své obavy ohledně Nord Streamu 2, kancléřka Merkelová a já jsme zcela za jedno v našem přesvědčení, že Rusku nesmí být umožněno používat energetiku jako nástroj nátlaku nebo vyhrožování sousedům,“ řekl Biden. Jeho administrativa stejně jako ta předchozí se stavbou plynovodu nesouhlasí a prezentuje jej jako hrozbu pro energetickou bezpečnost v Evropě. Merkelová pouze poznamenala, že Washington a Berlín dospěly k různým závěrům ohledně toho, co tento projekt znamená.
Oba lídři zdůraznili nutnost boje proti klimatickým změnám
Oblast, kde k sobě mají Merkelová a Biden mnohem blíže, je ekologická politika. Oba lídři zdůrazňovali naléhavost otázky boje proti klimatickým změnám, přičemž německá kancléřka hovořila o hrozbě častějších záplav, lesních požárů či bouří. Biden celé vystoupení před novináři zahájil vyjádřením soustrasti pozůstalým po desítkách obětí aktuálních záplav v Německu.
Podle listu The New York Times trvalo jednání prezidenta s kancléřkou asi padesát minut, Merkelová se předtím odděleně setkala s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Po tiskové konferenci obou lídrů pak byla na programu slavnostní večeře, na kterou byli kromě vrcholných představitelů současné vlády pozváni i bývalí činitelé včetně někdejší šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, dále také lídři Republikánské strany v Kongresu Mitch McConnell a Kevin McCarthy.