Pulitzerovu cenu získalo zpravodajství o pandemii i nepokojích po smrti George Floyda

Americkou Pulitzerovu cenu v pátek dostaly deník The New York Times za zpravodajství o koronavirové pandemii a list The Star Tribune kvůli svým reportážím z událostí po zabití Afroameričana George Floyda po zásahu bělošského policisty. Zvláštního ocenění se na virtuální ceremonii newyorské Kolumbijské univerzity dočkala osmnáctiletá Darnella Frazierová, jež zákrok policie natočila. Její video zveřejněné na internetu obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě v celých Spojených státech.

Jedna z vítězných fotografií Emilia Morenattiho
Zdroj: ČTK/AP Autor: Emilio Morenatti

Zatímco The New York Times obdržel cenu za službu veřejnosti, list The Star Tribune z města Minneapolis získal cenu za aktuální zpravodajství o zabití Floyda a následných občanských nepokojích. Afroameričan zemřel poté, co mu téměř deset minut klečel na krku policista Derek Chauvin, později odsouzený za vraždu. Pulitzerův výbor označil zpravodajství o dění v Minneapolisu, kde protestující zapalovali i budovy, za „naléhavé, směrodatné a jemně odstíněné“.

Ve fotožurnalistických kategoriích uspěla agentura AP, a to rovněž za zachycení protestů proti rasové nespravedlnosti v USA a dopadu koronavirové pandemie na seniory ve Španělsku. Mezi vítěznými snímky tak je například fotografie hlavního fotoreportéra AP ve Španělsku Emilia Morenattiho, na které je starší dvojice líbající se přes plastovou ochranu.

Udílení cen bylo kvůli pandemii odloženo 

Darnella Frazierová dostala zvláštní ocenění za „odvážný záznam Floydovy vraždy. Video, které podnítilo protesty proti policejní brutalitě po celém světě a vyzdvihlo zásadní roli občanů v novinářském hledání pravdy a spravedlnosti,“ zdůvodnil ocenění Pulitzerův výbor.

V novinařině bylo jen málo let podobných roku 2020, kdy bylo téměř veškeré dění ovlivněno koronavirovou pandemií, napsala agentura AP. Držitelé ocenění měli být původně zveřejněni 19. dubna, výbor Pulitzerovy ceny ale akci odložil na červen, aby dal svým osmnácti členům možnost diskutovat o kandidátech při osobním setkání.

U porotců zabodoval životopis Malcolma X

Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku nejen za novinářskou práci, ale také za literaturu, drama a hudební tvorbu. Renomovaná spisovatelka indiánského původu Louise Erdrichová tak získala Pulitzerovu cenu za beletrii díky románu The Night Watchman (Noční hlídač).

Uspěla také zesnulá novinářka Leslie Payneová a její dcera Tamara, které jsou spoluautorkami životopisu amerického bojovníka za lidská práva Malcolma X. Pulitzerova cena za nejlepší divadelní hru připadla dramatu z prostředí kulinářské soutěže The Hot Wing King autorky Katori Hallové.

Hudební Pulitzerovu cenu získala skladatelka Tania Leónová za kompozici Stride, kterou porotci popsali jako „hudební cestu plnou překvapení, se silnými žesťovými a rytmickými motivy, které začleňují tradice černošské hudby USA a Karibiku do západní orchestrální struktury“.

Pulitzerovy ceny za novinářskou práci byly poprvé uděleny v roce 1917 a jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oboru ve Spojených státech. Ocenění, které se v současnosti uděluje ve více než dvaceti kategoriích, založil americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer.