Pratasevič se „z vlastní vůle“ doznal ve státní televizi. Jako za stalinských represí, reaguje česká diplomacie

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič se ve čtvrtek objevil ve státní televizi, kde se v rozhovoru v slzách doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje vůdce Alexandra Lukašenka. Pratasevičova rodina a opozice jsou přesvědčeny, že rozhovor byl veden pod nátlakem. Také české ministerstvo zahraničí označilo vystoupení za vynucené a zjevně zmanipulované.

Video Události
video

Události ČT: Rozhovor zadrženého novináře Prataseviče

Běloruská bezpečnost zadržela Prataseviče a jeho partnerku Sofiji Sapegaovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách už potřetí.

„Je bolestné sledovat ,přiznání' Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,“ říká Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickými vězni,“ napsal.

Video, na němž se minulý měsíc doznala Pratasevičova přítelkyně Sapegaová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem.

Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Lukašenka respektuji, prohlásil novinář 

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.

Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl v televizním rozhovoru Pratasevič. „Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče Lukašenka, ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu.

Ke konci rozhovoru se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT o případu Ramana Prataseviče

Zdroj: ČT

Zlomili ho, reagoval Pratasevičův otec

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi dobře a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí. Jsem přesvědčen, že to jsou důsledky déle než týden trvajícího pobytu ve vazbě KGB,“ věří Dmitrij Pratasevič. Zdůraznil, že jeho syna se pokusili škrtit, bili ho a nyní jsou patrné stopy pout.

Matka novináře v rozhovoru pro list Nastojaščeje vremja upozornila, že kamera zabírá syna zdálky, a zeptala se, zda to není kvůli tomu, že se mu ještě nezhojily „modřiny na nose, obličeji a krku, které byly patrné na jiném videu publikovaném minulý týden“.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská při návštěvě Varšavy upozornila, že podobných videí už Minsk s dalšími zadrženými i Pratasevičem vykonstruoval několik. V minulosti sama Cichanouská byla donucena natočit kajícné video.

Šéf běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna Ales Bjaljacki agentuře AFP už před odvysíláním rozhovoru řekl, že Pratasevičova slova jsou vynucena bezpečnostními složkami, jelikož čelí „neférovým, ale vážným obviněním“. Novinář je podle něj přinejmenším pod psychologickým tlakem. „Cokoliv nyní říká, je čistá propaganda,“ dodal Bjaljacki.

Za vynucené a zjevně zmanipulované označilo vystoupení i české ministerstvo zahraničí. „Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Zpravodaj ČT: Režim ukazuje, čeho je schopen

Podle zpravodaje ČT Lukáše Mathého je rozhovor s Pratasevičem určen především Bělorusům. Buď na ukázku, že se opozičník „napravil“, nebo jako ukázka, čeho je Lukašenko schopen v potlačování vzdoru. „Celá řada Bělorusů, která vycházela protestovat na ulici, si musí uvědomovat, že Pratasevič mohl být ke svým slovům donucen. Má to být jakási ukázka režimu, podívejte se, čeho jsme schopni,“ komentuje korespondent ČT.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách. Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy.

V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Procházková: Nebude málo lidí, kteří tomu uvěří

Novinářka z Deníku N Petra Procházková k rozhovoru s Pratasevičem řekla, že její první reakce byla lítost. Sledovala totiž i jeho dřívější vystoupení a současný dramatický obrat ji vede k názoru, že to nebylo dobrovolné. Jde nyní o to, jakým způsobem ho k tomu donutili. „Je to pro něj určitě těžké, velmi ponižující, co on musí nyní předvádět.“

Novinářka si zároveň myslí, že lidí ochotných uvěřit tomu nebude v Bělorusku málo. I proto, že jejich jediným informačním zdrojem jsou pouze kanály státní televize. Procházková se také domnívá, že režim si ho nyní před světem zvolil jako vlajkovou loď a to ho ochrání před fyzickým násilím. „Pozornost světa je vždy dobrá pro člověka v takovém režimu. Částečně ho to může ochránit.“

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Novinářka Procházková o dění v Bělorusku