Jihokorejský prezident je na návštěvě Spojených států. Joe Biden ho pozval do Bílého domu

Jihokorejský prezident Mun Če-in navštíví Bílý dům, kde se setká se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Následuje tak japonského premiéra Jošihideho Sugu, který byl v USA v dubnu. To jen potvrzuje, jak důležitý je východoasijský region pro Washington. Řešit by měly obě strany kromě Severní Koreje také Čínu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in
Zdroj: AP/ČTK

Oba státníci podle očekávání proberou bezpečnostní situaci na korejském poloostrově. Diktátorský režim v Severní Koreji se dlouhodobě snaží vyvinout jaderné zbraně a vztahy nejen s Jižní Koreou ale i USA jsou na bodě mrazu. Navíc „je evidentní, že Joe Biden přímo s Kim Čong-Unem jednat nechce,“ říká Miřejovský. 

Podle zpravodaje ČT v USA ale zároveň jaderný program KLDR už není jediným dominantním tématem v regionu. Administrativě Joea Bidena leží na srdci přístup k Číně. 

„Je to dáno vzestupem Číny, kterou v současné chvíli Washington považuje za svého největšího rivala na mezinárodním poli,“ říká Miřejovský a dodává, že si Američané myslí, že Jižní Korea jí vychází příliš vstříc.

Agentura Reuters zmiňuje i další témata hovoru mezi americkým a jihokorejský prezidentem: spolupráce v technologicky vyspělých průmyslových odvětvích, jako jsou mikročipy, snaze omezit pandemii koronaviru a důraznějších opatřeních v oblasti změny klimatu.

Miřejovský pak poznamenává, že důležitosti spojenectví s Jihokorejci odpovídá i přístup USA při organizaci zahraniční cesty prezidenta Mun Če-ina. „V době pandemie je extrémně vyjímečné, že přijíždí cizí státník přímo do Bílého domu,“ uzavírá zpravodaj.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT David Miřejovský o návštěvě jihokorejského prezidenta v USA

Zdroj: ČT24