Při jednom z nejkrvavějších policejních zásahů v Riu de Janeiro zemřelo nejméně 25 lidí

Při čtvrteční policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Policie provedla zásah v chudinské čtvrti proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zásah odsoudil. Několik stovek lidí kvůli němu protestovalo v ulicích.

Video Události
video

Události ČT24: Zásah proti drogovému gangu v Riu de Janeiro

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích.

Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba čtyřicet tisíc lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes dvě stě policistů.

„Je to jeden z nejvyšších počtů mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro,“ citovala agentura Reuters šéfa policie Ronalda Oliveiru. Podle něj je mezi mrtvými jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily „takřka armádní strukturu“ s desítkami ozbrojenců.

Během zásahu bylo zraněno několik lidí, včetně pasažérů metra, kteří se ocitli uprostřed přestřelky. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Kritici: Prohlídky bez povolení a mimosoudní popravy

Podle svědků policie postupovala krutě a zabíjela i ty, kteří se vzdávali. Domy prohledávala údajně bez soudního povolení.

Úřady ale tvrdí, že nepochybily a operace byla úspěšná. Důkazem je podle nich zlikvidování 24 nebezpečných kriminálníků, šest zatčených a zabavení velkého zbrojního arzenálu.

„Chci vás ujistit, že policie nejednala na základě emocí. Ještě dříve, než se objeví pochybnosti, připomínám, že takováto operace vyžaduje hodně plánování. Dodržujeme hodně protokolů,“ tvdí policejní velitel Oliveira. 

Lidskoprávní agentura OSN ale brazilskou policii obvinila z mimosoudních vražd a ze zneužití pravomocí. Toho se údajně místní bezpečnostní složky dopouštějí už dlouho, zvlášť od předloňského nástupu prezidenta a exdůstojníka Jaira Bolsonara, který se nechal slyšet, že „policista, který nezabíjí, není policista“.

Kvůli operaci v pátek ve čtvrti Jacarezinho protestovalo v ulicích několik set lidí. „Přestaňte nás zabíjet,“ skandovali před policejní stanicí. „Přišli jsme, protože žádáme spravedlnost za tento neospravedlnitelný masakr,“ prohlásil jeden z demonstrantů.

Nejhorší první čtvrtletí

Násilné střety mezi policií a gangy jsou v Riu de Janeiro relativně časté. Podle brazilských badatelů od začátku roku skončilo dvanáct policejních zásahů v Riu de Janeiro třemi a více mrtvými. „Bylo to nejhorší první čtvrtletí od doby, kdy jsou v Riu de Janeiro zveřejňovány tyto statistiky,“ uvedla badatelka Silvia Ramosová.

Podle výpočtů místního univerzitního výzkumného střediska od ledna do konce března zemřelo v souvislosti s činností policie každý den zhruba pět lidí, informovaly agentury EFE a AP.

Brazilský nejvyšší soud bezpečnostním silám nařídil, aby zásahy v městských slumech omezily během epidemie covidu-19 na „zcela mimořádné případy“. Přesto podle organizace Human Rights Watch zabila policie jen v Riu za poslední rok dvanáct set lidí. Nejnovější zásah soud nekomentoval, uvedla AP.