Washington jedná s Pekingem o klimatu. Čína cítí příležitost vést

7 minut
Klima může být tématem, na kterém se Peking a Washington shodnou, říká zpravodajka ČT
Zdroj: ČT24

Americký zmocněnec pro klima John Kerry se v Šanghaji sejde s čínským protějškem Sie Čen-chuanem. Schůzka se koná v choulostivé atmosféře, protože USA zároveň vyslaly neoficiální delegaci na Tchaj-wan. Čína ovšem cítí, že v otázce klimatu se může stát světovým lídrem. Uhlíkové neutrality chce Peking dosáhnout do roku 2060.

Podle vyjádření čínské diplomacie Kerryho do Šanghaje pozvalo čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí. Někdejší americký ministr zahraničí bude v Asii od čtvrtka do soboty a navštíví i Soul.

Zástupci Pekingu a Washingtonu jednají na pozadí napjatých čínsko-amerických vztahů. V březnu obě dvě strany uspořádaly na Aljašce první setkání na vysoké úrovni od Trumpova odchodu z Bílého domu, dvoudenní jednání ale žádný zásadní posun nepřineslo. O choulostivé schůzce mluví i zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová. „Spekulovalo se o tom, že Čína by schůzku mohla na poslední chvíli zrušit,“ nastiňuje.

„Klimatické změny jsou jednou z mála oblastí, kde by obě strany mohly najít společnou půdu, na které by mohly spolupracovat,“ přibližuje dále Šámalová. Upozorňuje ale na to, že současně s Kerryho návštěvou v Šanghaji vyslal Bílý dům neoficiální delegaci také na Tchaj-wan, což se Pekingu nezamlouvá. „Považuje to za provokaci a čínská armáda zahájila v blízkosti Tchaj-wanu další vojenské manévry,“ doplňuje zpravodajka ČT.

Kerry, kterého prezident Joe Biden jmenoval zvláštním vyslancem pro klimatické otázky, se nyní snaží najít s Pekingem společnou řeč. Se svým čínským protějškem se už zná. Sie Čen-chua a Kerry například v roce 2015 zastupovali své země na mezinárodních jednáních v Paříži, z nichž vzešla dohoda udržet globální oteplování oproti předindustriální éře pod dvěma stupni Celsia.

Nyní jednání směřují k nové klimatické konferenci OSN označované jako COP26, která bude od 1. do 12. listopadu ve skotském Glasgow. Kerry aktuálně vyzývá státy po celém světě, aby do té doby stanovily ambiciózní cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů, které ke změně klimatu přispívají. Washington dává najevo, že v nejbližší době oznámí nový emisní cíl pro rok 2030.

Čína cítí příležitost, investuje do zelené energie

Čína se připojila k Pařížské klimatické dohodě a stanovila si, že uhlíkové neutrality dosáhne do roku 2060, přičemž do roku 2030 mají emise ještě stoupat. „Je to téma, u kterého Čína vycítila, že by se mohla stát vůdcem nebo se zařadit k zemím, které budou mít v procesu vůdčí roli,“ komentuje Šámalová.

Peking normy už zpřísňuje a investuje do rozsáhlých projektů na zelenou energii, například do solárních či větrných elektráren. I to ale v Číně způsobuje problémy: „Továrny, které se věnovaly třeba zpracování oceli nebo cementu, přešly na výrobu turbín nebo jiných zelených technologií. Ale mělo to úplně opačný efekt, protože právě v těchto městech se výrazně zhoršilo ovzduší. Tyto továrny dále fungují na uhlí a města, která vyrábí zelené technologie, patří k těm, která mají nejhorší ovzduší v Číně,“ popisuje Šámalová.

Americký prezident Biden pořádá na konci příštího týdne virtuální summit, na který pozval desítky světových lídrů včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Zdali se zúčastní, podle Šámalové zatím není jasné, diplomaté ale naznačují, že ano. „V Pekingu je zvykem, že účast na takových summitech oznamují až s velice krátkým předstihem, třeba den dopředu,“ doplňuje zpravodajka.

Reuters akci vidí jako šanci pro Bílý dům postavit se znovu do role vůdčí síly v boji proti klimatickým změnám. Biden ihned po nástupu do prezidentské funkce připojil USA zpět k Pařížské klimatické dohodě, z níž předtím Trump svou zemi stáhl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 7 mminutami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 23 mminutami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 34 mminutami

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 44 mminutami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 3 hhodinami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 5 hhodinami
Načítání...