Opozičník Navalnyj dorazil do vězeňské kolonie, jedné z nejtvrdších v Rusku

Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi sto kilometrů východně od Moskvy, kde si má odsloužit svůj zhruba dvouapůlletý trest. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dříve uvedla, že Navalnyj míří do vězeňského zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti.

Navalnyj u soudu
Zdroj: Reuters Autor: Simonovsky district court

Agentura Reuters přitom upozornila, že Navalného spolupracovník Leonid Volkov na sociálních sítích napsal, že politikovi právníci ani rodina zatím stále nemají oficiální informace o tom, kde se opozičník aktuálně nachází.

Z vazební věznice v Moskvě byl Navalnyj podle své právničky Olgy Michajlovové eskortován už ve čtvrtek. V pátek pak šéf ruské vězeňské služby potvrdil, že opozičník míří do nejmenované trestanecké kolonie a že „není ohrožen na životě ani na zdraví“.

„Dokázali lidi zlomit“

Vězeňské zařízení v Pokrovu podle Echa Moskvy bývalí trestanci označují za velmi izolované místo s drsnými podmínkami. Stanice citovala například zástupce krajně pravicové scény Dmitrije Demuškina, který v kolonii nesoucí jméno Vladimir IK-2 strávil více než dva roky: „V době mého příjezdu byl Pokrov považován za jednu z nejtvrdších (trestaneckých kolonií) v Rusku. Dokázali tam lidi zlomit.“

Navalnému, který je považován za hlavního soupeře prezidenta Vladimira Putina na ruské politické scéně, tento měsíc soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. S odvoláním obhajoba neuspěla a opoziční představitel si má odpykat přibližně 2,5 roku za zpronevěru.

Nepodmíněný trest soud nařídil kvůli porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu, a to v souvislosti s pobytem Navalného v Německu, kde se léčil po loňské otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Během léčení se totiž Navalnyj pravidelně nehlásil probačnímu úředníkovi, jak měl nařízeno.