Ministerstvo uvedlo, že sankce se dotknou plavidla Fortuna, které pokládá potrubí do moře, a jeho majitele, ruskou firmu KVT-RUS. Podle německého bulvárního deníku Bild se z prací na Nord Streamu 2 stáhla německá stavební a inženýrská skupina Bilfinger.
List uvedl, že firmu k tomu přiměly právě obavy z možných amerických sankcí namířených proti společnostem, které se na výstavbě plynovodu podílejí. Podle Bildu o tom Bilfinger před nedávnem informoval jak USA, tak i dceřinou společnost Gazpromu Nord Stream 2 AG.
Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Jeho hlavním investorem je ruský plynárenský gigant Gazprom, který už ve svém prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů, připustil pozastavení nebo ukončení projektu „za mimořádných okolností, včetně politického tlaku“.
Zvolený prezident Joe Biden se v minulosti postavil proti Nord Streamu 2. Německo, které zemní plyn potřebuje, protože se vzdává jaderných a uhelných elektráren, vyjádřilo už v pondělí nad krokem Washingtonu politování.