Spor kvůli podpoře výrobců letadel pokračuje. USA zvyšují cla na dovoz vybraných produktů z EU

Američtí činitelé ve středu oznámili, že Spojené státy zvyšují cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí do letadel a vín z Francie a Německa. S odvoláním na prohlášení úřadu amerického obchodního zmocněnce to uvedla agentura Reuters. Opatření jsou dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu.

Robert Lighthizer
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andrew Harnik

Úřad obchodního zmocněnce údajně ohlásil dodatečná cla na letecké součástky, některá neperlivá vína a také koňaky a další alkoholické nápoje ze dvou zmíněných evropských zemí. Prohlášení neupřesnilo, kdy nový režim nabude platnosti, nicméně předeslalo brzké zveřejnění dalších podrobností.

O krocích v tomto duchu se na podzim spekulovalo poté, co EU zavedla cla na dovoz z USA v reakci na podporu poskytovanou Washingtonem společnosti Boeing. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer ve středu uvedl, že Unie opatření nastavila nespravedlivě. „EU musí přijmout opatření, aby tuto nespravedlnost vykompenzovala,“ cituje Lightizera Reuters.

Šéf amerického svazu pro obchod s vínem Ben Aneff uvedl, že nově ohlášené zvýšení cel na vybrané zboží z EU přinese další komplikace americkým podnikům, a vyzval budoucího prezidenta Spojených států Joea Bidena, aby situaci rychle napravil. „Tento krok je ranou pro americké podniky. Americké restaurace a malé firmy již nyní bojují o přežití. Toto rozhodnutí pouze zničí další pracovní místa,“ řekl ke zvýšení cel Aneff.

Německá velvyslankyně v USA Emily Haberová tento měsíc vyzvala k rychlému vyřešení sporu kolem subvencování výroby letadel, který podle ní odvrací pozornost od závažnějších problémů vyžadujících společný postup, jako jsou klimatické změny a pandemie covidu-19.

Komise doufá v rychlé řešení letitého sporu

Transatlantický spor kolem pomoci výrobcům letadel se táhne už 16 let. Před zavedením unijních cel v souvislosti s podporou Boeingu zavedly Spojené státy cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Evropská komise v listopadu vzkázala, že pokud nová americká administrativa tyto tarify zruší, je připravena vyjednávat o zrušení těch unijních.

Ve čtvrtečním prohlášení Komise vyjádřila lítost ohledně nového kroku USA, který podle ní „jednostranně“ narušil jednání. „EU se co nejdříve spojí s novou administrativou USA, aby v těchto jednáních pokračovala a nalezla trvalé řešení sporu,“ dodala.

Airbus uvedl, že zvýšení cel na součástky pro letadla vyráběná v USA poškodí americké pracovníky i spotřebitele a že EU by na tento krok měla adekvátně reagovat, aby ochránila své zájmy.