Francie zkontroluje desítky mešit, chce podchytit radikalismus

Ve Francii odpoledne začnou kontroly v 76 mešitách a dalších muslimských modlitebnách, které jsou podezřelé z radikalismu. Během rozhovoru se stanicí RTL to oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin. Celkem osmnácti mešitám hrozí prakticky okamžité uzavření, dalších 58 projde podrobnou administrativní kontrolou, píše deník Libération.

Mešita ve Francii
Zdroj: ČTK/AP/ Autor: Laurent Cipriani

Ministr předem neoznámil, o které konkrétní mešity se jedná. Ve Francii je 2600 mešit a z toho 76 je vyšetřováno, takže do „všeobecné radikalizace je velmi daleko“. Cílem operace je podle ministra „zbavit se pochybností“.

„Téměř všichni muslimové ve Francii respektují zákony naší republiky a (radikalismus) je zraňuje,“ uvedl ministr Darmanin.

Důvodem pro uzavření může být například přítomnost prokazatelně radikálního duchovního nebo absence povolení k používání prostor pro veřejnost, píše list Libération s odvoláním na dokumenty ministerstva vnitra. Kontroly by se měly zaměřit na aktivity duchovních, případně také osob, které mešity navštěvují, nabízené vzdělávací programy nebo charitativní aukce.

V říjnu Gérald Darmanin oznámil, že se ve Francii nachází 231 cizinců bez povolení k pobytu, které úřady podezřívají z radikalizace. Ve čtvrtek ministr k tomuto číslu uvedl, že „66 osob již bylo vyhoštěno, padesátka jich je v zajišťovacích zařízeních, (…) a 70 až 80 osob ještě musíme identifikovat nebo se odvolaly,“ cituje Darmanina AFP.

Na začátku října představil francouzský prezident Emmanuel Macron akční plán proti „islamistickému separatismu“ a oznámil několik opatření, jako je povinnost jakéhokoli sdružení žádajícího o veřejnou dotaci podepsat chartu sekularismu, posílený dohled nad soukromými konfesními školami a přísné omezení domácího vzdělávání.