V německém Trevíru vjel útočník do lidí. Podle policie úmyslně a bez politického motivu

Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění, vyplývá z policejních informací, aktualizovaných ve večerních hodinách. Řidiče, 51letého Němce žijícího poblíž Trevíru, policisté zadrželi. Dosavadní vyšetřování neukázalo, že by čin měl politický nebo náboženský motiv, ale podle ministra vnitra spolkové země Porýní-Falc Rogera Lewentze byl zjevně úmyslný. Příslušný státní zástupce řekl, že řidič byl opilý a patrně má čistý trestní rejstřík. Existují indicie, že trpí psychickými potížemi.

Video Události
video

Události: V Trevíru najel útočník do lidí

Auto vjelo na pěší zónu v historické části města ležícího nedaleko hranic s Lucemburskem. Oblast poblíž Trevírského dómu a římské brány Porta Nigra, které jsou na seznamu památek UNESCO, policisté odpoledne uzavřeli, informoval místní list Trierischer Volksfreund.

Mezi oběťmi jsou přibližně dvouměsíční dítě, ženy ve věku 73, 52 a 25 let a 45letý muž, sdělil zástupce šéfa policie v Trevíru Franz-Dieter Ankner.

Podle Lewentze utrpěli další čtyři lidé těžká zranění, pět osob zranění vážná a šest lehká. Podezřelý je vyšetřován i kvůli ublížením na těle, uvedl státní zástupce Peter Fritzen. Podle úřadů byla hospitalizována mimo jiné matka zabitého dítěte. 

Za volantem vozu seděl podle policie jednapadesátiletý muž z okresu Trier-Saarburg, který leží v okolí města. Stanice SRW uvedla, že podle svědků vjel s šedým vozem kategorie SUV na pěší zónu velkou rychlostí a do lidí narážel úmyslně. Případný motiv zatím jasný není.

Alkohol

Podle Fritzena měl řidič v krvi 1,4 promile alkoholu. Existují nepřímé důkazy, že je duševně nemocný, naopak nic nenasvědčuje teroristicky zaměřenému politickému nebo náboženskému motivu. Podle policie podezřelý, který se narodil v Trevíru v roce 1969, poslední dny trávil v automobilu značky Land Rover, který mu půjčil kamarád. Tímto vozem také útočil. Státní zástupce řekl, že rodák z Trevíru nemá aktuálně žádné trvalé bydliště. Motiv činu zůstává nejasný.

„Policii se nepodařilo zjistit, že by útočník měl zjevnou politickou motivaci, že by to byl extremista či byl někdy silně angažovaný. Víme ale, že útočník byl v okamžiku svého činu silně opilý a podle lékařů se choval nezvykle. Teprve zítra se bude rozhodovat o tom, zda bude pachatel trevírského masakru putovat do vazby, nebo na psychiatrii,“ uvedl zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš. 

Podezřelého policie vyslechla a nyní má být podroben psychiatrickému vyšetření, uvedl Fritzen. Dodal, že lékař nedávno dospěl k předběžnému závěru, že muž by mohl trpět duševní nemocí.

Trevírský primátor Wolfram Leibe uvedl, že kromě mrtvých zůstalo na pěší zóně až 15 zraněných. Někteří z nich mají zranění vážná. Primátor čin označil za takzvaný „amoklauf“, tedy čin šíleného člověka. Leibe dnes poděkoval zhruba sedmi stům příslušníků bezpečnostních a záchranných složek, které byly po incidentu nasazeny. Podle starosty není samozřejmé, že pachatel byl dopaden už několik málo minut po činu. „Je to nejčernější den města Trevíru od druhé světové války,“ řekl také Leibe. Řidič, který byl v automobilu sám, podle úřadů při zatýkání kladl odpor, ale policie ho přemohla.

Na místo se vydala i Malu Dreyerová, premiérka spolkové země Porýní-Falce, ve které město leží. „To, co se stalo v Trevíru, je otřesné,“ napsal na Twitteru mluvčí německé vlády Steffen Seibert a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Šokován je i trevírský primátor Leibe. „Takové obrázky vídáme docela často v televizi a myslíme si, že u nás se to stát nemůže,“ řekl. Všechny záchranné složky se podle něj snažily dostat zraněné co nejrychleji do nemocnic.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že zpráva ji „velmi rozesmutnila“, a vyjádřila obětem a jejich příbuzným svůj soucit. Trevírská radnice uvedla, že ve středu v 10:00 se u Porta Nigra uskuteční pietní akce.