V Tigraji začíná finální fáze ofenzivy etiopských vojsk, lidé trpí nedostatkem jídla a paliva

V severoetiopském regionu Tigraj, kde žije asi šest milionů lidí, dochází palivo, peníze a potraviny, uvedla OSN s tím, že situace je vážná. Region zůstává odstřižen od zbytku země a v jeho hlavním městě Mekele se bezprostředně očekává zásah vládních vojsk, jež chtějí zatknout regionální vůdce, píše agentura AP. Podle agentury Reuters etiopský premiér Abiy Ahmed uvedl, že etiopská vojska zahájí konečnou fázi ofenzivy. Několik hodin předtím vypršelo ultimátum, aby se tamní regionální síly vzdaly.

Podle zprávy OSN vydané v noci na čtvrtek dochází v regionu palivo a hotovost. Vysídleno je více než milion lidí a jídlo pro téměř 100 tisíc uprchlíků z Eritreje dojde za týden. Více než 600 tisíc osob, které se spoléhají na potravinovou pomoc, ji tento měsíc nedostalo. Silnice jsou zablokované i v Mekele, a Světový potravinový program (WFP) tak nemůže ani vyvážet jídlo ze svých tamních skladů.

Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed vyslal do Tigraje armádu poté, co jeho vláda obvinila politickou stranu TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení.

Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) varovala, že kroky, jež cíleně brání v doručení humanitární pomoci, porušují mezinárodní humanitární právo.

Před několika hodinami vypršelo ultimátum, které v neděli dala ústřední vláda Tigraji na složení zbraní. Ve čtvrtek premiér Abiy Ahmed oznámil, že armáda zahájí „konečnou fázi“ ofenzivy. „Lhůta 72 hodin poskytnutá zločinecké skupině TPLF, aby se mohla vzdát v míru, nyní skončila a naše kampaň za prosazení práva dospěla do své konečné fáze,“ uvedl na Twitteru. Civilisté podle něj budou ušetřeni a tisíce bojovníků TPLF se již vzdaly.

Etiopský premiér je držitelem Nobelovy ceny

Během loňského roku získal Ahmed prestižní ocenění –⁠ Nobelovu cenu za mír. Hlavně za to, že se předloni vzdal sporného území a po dvaceti letech ukončil válku s Eritreou, při které zemřelo na 80 tisíc lidí. Proti vládním vojskům nyní stojí na 250 tisíc dobře vycvičených ozbrojenců.

Tigrajci byli do roku 2018 hlavní politickou silou v zemi. Čtyřiačtyřicetiletého premiéra, který za rok a půl ve funkci provedl řadu liberálních reforem, neuznávají. Konflikt se vyhrotil poté, co vláda kvůli koronavirové epidemii odložila letošní parlamentní volby.

Etiopský premiér získal ve světě věhlas i díky tomu, že v zemi krátce po nástupu do funkce zrušil výjimečný stav, propustil z vězení desetitisíce disidentů a zrušil cenzuru. Jenže teď se množí zprávy o stovkách vojáky zavražděných civilistů. Úřady v oblasti blokují telefonní i internetové spojení, takže se počty mrtvých nedají nezávisle ověřit.

3 minuty
Horizont ČT24: Etiopský premiér Abiy Ahmed
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 8 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 15 hhodinami
Načítání...