Německo trápí nedostatek vody, přesto se plánuje stavba obřího umělého jezera

Východní část Německa bojuje se suchem, které je podle mnoha odborníků jedním z důsledků změny klimatu. Vody v tocích ale ubývá paradoxně i kvůli kroku, který má klimatu pomoci – v důsledku uzavírání uhelných dolů. V Německu má také vzniknout obří umělé jezero, podle kritiků však situaci se suchem ještě zhorší. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Německo bojuje se suchem. Snižují se hladiny řek i jezer

Seddinerské jezero, které se nachází pouhých dvacet kilometrů od Berlína, pomalu vysychá. Podle místních rybářů ubývá nejen vody, ale také ryb. V posledních letech se hladina jezera každý rok snižuje v průměru o půl metru. Rybáři se obávají, že o svůj příjem z rybolovu přijdou.

Podle německých odborníků je vysychání jezera důsledkem klimatických změn, se kterými se potýká celý svět. „Je to výstražný maják klimatických změn tady v Braniborsku,“ řekl geograf Knut Kaiser. 

Spor o vznik jezera

Velké spory se momentálně vedou o nedaleký kus zdevastované krajiny po uzavřeném povrchovém dole u Chotěbuze. Tam má vzniknout největší umělé jezero v Německu, kde budou pláže, přístavy a hotely. Zhruba dva tisíce hektarů má být zaplaveno do šesti let. „Bude se tu jachtařit, jezdit na motorových člunech a samozřejmě koupat,“ řekl vedoucí projektu Cottbuser Ostsee Stefan Korb.  

Projekt má však i řadu odpůrců, kteří tvrdí, že tato velká stavba problém s nedostatkem vody v okolí ještě zhorší. „Máme podezření, že jde o náklady. Zatopení je pro majitele levnější než rekultivace,“ uvedl René Schuster ze Zelené ligy Chotěbuz. 

Řeka Spréva, která protéká i německým hlavním městem, slábne také kvůli kroku, který má pomoci klimatu. Téměř polovinu jejího přítoku tvořila podzemní voda, čerpaná z povrchových dolů, které se však postupně uzavírají. Německo se bez elektřiny z uhlí chce obejít do roku 2038.