Do vod u Hongkongu se vracejí delfíni, covid-19 totiž vyhnal lodě

Ve vodách mezi Hongkongem a Macaem se prohání výrazně více delfínů, než se do nich odvážilo dříve. Troufají si tam, protože pandemie onemocnění covid-19 omezila lodní dopravu, rušné vody jsou tak klidnější a ke kytovcům přívětivější. Od března se počet delfínů v oblasti zvýšil o třicet procent.

Delfíni indočínští se dosud oblasti raději vyhýbali zejména kvůli množství rychlých trajektů. Nový typ koronaviru však řadu plavidel ukotvil v přístavech. Jindy rušné vody jsou tak klidnější a ke kytovcům přívětivější. Od března se tam počet delfínů zvýšil o třicet procent.

Mořských živočichů si všimla vědkyně Lindsay Porterová ze skotské Univerzity v St. Andrews se svým týmem, když na konci února, tedy krátce po uzavření hranic mezi Hongkongem a Macaem kvůli koronaviru, prováděla v oblasti pravidelný průzkum.

„Studuji tyto delfíny od roku 1993 a dosud jsem neviděla nic podobného takové dramatické změně. Změnila se přitom jediná věc, přestalo tam proplouvat 200 trajektů,“ uvedla výzkumnice.

Populaci vracejících se delfínů proto začala pečlivěji studovat. „Z vizuálního pozorování je patrné, že delfíni tráví mnohem více času společenským životem, cachtají se na hladině, (je v tom) hodně předehry, mnoho sexu,“ popsala.

„Delfíni v okolí Hongkongu obvykle žijí na okraji, jsou vystresovaní, čas tráví jídlem a odpočinkem. Takže bylo skvělé je vidět, jak si hrají, baví se,“ dodala Porterová. 

Její tým nyní společně s hongkongskou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF) usiluje o to, aby trajekty po návratu oblast s delfíny obeplouvaly.

Přirozeným prostředím vzácných delfínů indočínských je ústí Perlové řeky. WWF v Hongkongu jejich počet odhaduje v celé deltě na 2500. V oblasti Hongkongu vědci loni napočítali pouze 52 jedinců, píše agentura Reuters. Podle Porterové nelze jejich počet přesně určit, nicméně ve vodách u rušného velkoměsta jich ubývá. Mimo jiné právě kvůli lodní dopravě, nadměrnému rybolovu a znečištěnému životnímu prostředí.