Pospíšil by vypověděl čínského ambasadora. Podle Kobzy jsou některé výroky Pekingu nešťastné

19 minut
Čínská rétorika
Zdroj: ČT24

Zahraniční cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), jeho kolegů a zástupců podnikatelů na Tchaj-wan vyvolala celosvětový rozruch. Nevybíravě se na český účet opakovaně vyjadřuje čínská diplomacie. Některé výroky považuje za něšťastné Jiří Kobza (SPD), který je jinak kritikem státní návštěvy – firmy podnikající v Číně mohou podle něj nést následky. Jiří Pospíšil (TOP 09) si myslí, že vyjádření Pekingu jsou skandální a vypověděl by čínského velvyslance.

Nečekaně silných ovací se v tchajwanském parlamentu dočkal předseda českého Senátu. Tamní poslanci ocenili slova o nutnosti bránit svobodu a otevřeně vyjádřenou podporu ostrovní demokracii. Peking se naopak ozval s novou kritikou. Podle jeho diplomacie Miloš Vystrčil překročil červenou linii. Německo, Francie a Slovensko se ho zastaly.

Kobza je kritikem české delegace na Tchaj-wan, přesto uznává, že v souvislosti s ní zaznělo hodně silných slov, které jako bývalý diplomat nerad slyší – například ta, která označují Vystrčila za bezvýznamného člověka a oportunistu. Tohle vyjádření považuje Kobza za nešťastné.

„Kdyby byl bezvýznamný člověk druhý nejvyšší ústavní činitel u nás, tak už by to bylo na pováženou. To už bychom se museli opravdu ptát, kde stojíme jako stát. Kdyby byl bezvýznamný, tak by jeho cesta zdaleka nevyvolala takový rozruch,“ řekl v Událostech, komentářích Kobza. 

Vystrčil navazuje na odkaz Václava Havla, myslí si Pospíšil

Podle Pospíšila cestou na Tchaj-wan navazuje Vystrčil na přístup Václava Havla – prosazování demokracie a lidských práv v zahraničí politice. „Je to tradice této země a já jsem hrozně rád, že Vystrčil pokračuje v tom, kde skončil Václav Havel a kde bohužel současná hlava státu a současný premiér nepokračují,“ řekl. 

Reakci Číny považuje Pospíšil za hysterickou. „Vystrčil nezpochybnil teorii jedné Číny, proto je ta reakce čínských komunistů naprosto neuvážená, neadekvátní, skandální a je dobře, že se Česká republika proti tomu ohrazuje. Já bych osobně vypověděl čínského ambasadora,“ komentuje. 

„Není úplně normální ani při expresivních projevech v diplomacii, aby někdo vyhrožoval druhému ústavnímu činiteli země. Podívejte se, že to vzbudilo i reakce Německa, Francie, Slovenska, opravdu to se běžně nestává, tohle není běžná přestřelka,“ dodává. 

12 minut
Události, komentáře: Náměstek Tlapa ohledně čínské reakce
Zdroj: ČT24

Podle Kobzy kroky Číny pocíti české firmy. „Není důvod ale strkat hlavu do písku,“ reaguje Pospíšil

Kobza si myslí, že rozšíření obchodní výměny s Tchaj-wanem mohla udělat naprosto standardní obchodní mise bez politického podtextu. Táže se pak, jestli někdo dal do protiváhy, jakou cenu zaplatí české firmy, které podnikají v Číně.

„Tady jde vždycky o obchod a o místa na trhu. Je úplně jedno, jakými slovy se to zabalí. Jsem přesvědčen, že úkolem zahraniční politiky je hájit zájmy České republiky v první řadě a v poslední,“ myslí si Kobza. 

Pospíšil mu oponuje. „My přece nemůžeme kvůli tomu strkat hlavu do písku a ztrácet vlastní identitu. Podnikání v Číně je vždycky ohroženo a je na rozmaru tamní komunistické strany, takže přece kvůli obchodu s Čínou nebudeme zakazovat ústavnímu činiteli jet do Tchaj-wanu. On tam navíc nejel vyhlašovat nezávislost Tchaj-wanu, jak to prezentují často čínští komunisté,“ říká Pospíšil.

Představitelé zemí EU prý misi ocenili. Následovat by mohly další delegace

Přímo v Tchaj-peji je také senátor Tomáš Goláň (za SEN 21), který je součástí české delegace. Místopředseda senátního ústavně právního výboru ocenil přátelskou atmosféru a milé přivítání. „Pro Tchaj-wan je to obrovská příležitost být sami sebou, být najednou hrdým národem a my máme stejný pocit. Po dlouhé době jsme opět Čechy, které někdo někde vítá,“ říká.

Čeští senátoři se na ostrově setkali také s evropskou ekonomickou a kulturní kanceláří, které představují obdoby velvyslanectví – Tchaj-wan není uznáván jako samostatná republika, takže má pouze tyto kanceláře. 

Tam jim prý zástupci zemí jako Itálie, Francie, Německo, Rakousko nebo i Slovenska řekli, že celá Evropská unie sleduje jejich misi a že jim fandí. „Mají vůči nám velký respekt a myslí si, že jsme průkopníci. Další parlamentní návštěvy z Evropské unie budou následovat,“ uzavřel. 

8 minut
Senátor Fischer telefonicky z Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bitcoin se po oznámení Trumpových cel propadl hluboko pod sto tisíc dolarů

Ceny nejznámějších kryptoměn v pondělí prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin se propadl hluboko pod sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether pak při obchodování v Asii ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky. V úvodu týdne klesají i akcie na evropských trzích. Prudce naopak zpevňuje americký dolar, zatímco kurz čínského jüanu obchodovaného v zahraničí klesl na historické minimum.
10:27Aktualizovánopřed 27 mminutami

Při explozi v Moskvě zemřel „šéf zločinu“ v Doněcké oblasti

Při výbuchu v Moskvě zahynul významný člen Ruskem koordinovaných sil na východě Ukrajiny Armen Sarkisjan a jeden další člověk, který ho doprovázel. Podle telegramového kanálu Baza v moskevském domě explodovalo improvizované výbušné zařízení. List Kommersant hovoří o granátu. Ukrajinská tajná služba SBU Sarkisjana v prosinci označila za „šéfa zločinu“ v Doněcké oblasti. Kyjev incident zatím nekomentoval.
před 1 hhodinou

Panama ustupuje Trumpovi, dohoda s Čínou má utrum

Panama neobnoví memorandum s Čínou o spolupráci v obchodě či projektech v infrastruktuře v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Podle agentury Europa Press to oznámil panamský prezident José Raúl Mulino po jednání s šéfem diplomacie USA Marcem Rubiem. Panama rovněž slíbila pokračovat v jednání o dalších deportacích nelegálních imigrantů ze Spojených států.
před 1 hhodinou

Beyoncé má svou první Grammy za album, nejvíce cen získal Kendrick Lamar

Americkou hudební cenu Grammy za album roku získala Beyoncé, a to za desku Cowboy Carter. Pro 43letou zpěvačku jde o první vítězství v této královské kategorii, nominována byla celkem čtyřikrát. Nejvíce, celkem pět Grammy obdržel rapper Kendrick Lamar, včetně ceny za nahrávku roku. K letošním oceněným patří také Beatles či Rolling Stones.
06:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kallasová: Pokud EU a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína

„Pokud Evropská unie a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína,“ prohlásila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou cla na unijní výrobky zavedena „velmi brzy“. Poukázal přitom na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí tři sta miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Řada evropských státníků před Trumpovým úmyslem varuje, tlačí spíše na vzájemnou spolupráci.
06:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Změna klimatu vysává Mrtvé moře. Zbývá mu posledních 25 let

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je ale v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
před 4 hhodinami

Gruzínci blokovali dálnici, policie zatkla vůdce opozice

Gruzínská policie zatkla na protivládní demonstraci dva zástupce opozice včetně bývalého starosty Tbilisi. Tisícovky protestujících blokovaly dálnici, což tamní ministerstvo vnitra označilo za trestný čin. Policie při rozhánění protestu zranila nejméně jednoho demonstranta, píše AFP.
před 6 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 6 hhodinami
Načítání...