Hackeři Íránu a Číny cílili na štáby Trumpa a Bidena, oznámil Google

Hackeři podporovaní zahraničními vládami se v nedávné době snažili proniknout do e-mailových schránek spojených s volebními štáby amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rivala Joea Bidena. Na Twitteru to oznámil šéf bezpečnostního týmu společnosti Google. Podle jeho informací žádný z útoků nebyl úspěšný, o incidentech byly informovány americké federální složky. Na účty pracovníků Trumpovy kampaně prý mířili íránští hackeři, zatímco na členy Bidenova štábu čínští.

Joe Biden a Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Neznámý

Google v obou případech pachatele popisuje zkratkou APT (Advanced Persistent Threat), kterou se označují kyberzločinci s podporou státních orgánů.

„(Tým analytiků) TAG nedávno pozoroval čínskou skupinu APT cílící na pracovníky Bidenovy kampaně a íránskou skupinu APT cílící na pracovníky Trumpovy kampaně,“ napsal Shane Huntley, který vede oddělení Googlu monitorující kybernetické hrozby.

Hackeři se údajně pokoušeli do účtů proniknout pomocí phishingu, což je označení pro snahu podvodně vymámit z uživatele určité služby jeho přístupové údaje. Huntley nicméně uvedl, že jeho tým neregistruje „žádné známky narušení“ té či oné kampaně.

„Uživatelům jsme poslali naše varování ohledně vládních útoků a (věc jsme) předali federálním orgánům. Jestliže v tomto volebním cyklu pracujete na kampani, váš osobní účet se může stát terčem. Používejte co nejlepší ochranu,“ dodal Huntley.