„Potřebujete ke skolení jelena AR-15?“ Kanada zakázala útočné zbraně

Kanada s okamžitou platností zakázala prodej a používání útočných zbraní. Oznámil to premiér Justin Trudeau. Jako důvod uvedl případy střelby, při nichž zemřelo mnoho lidí. Ten poslední se stal v dubnu v Novém Skotsku na východě země, kde střelec zabil 22 lidí.

Trudeau ohlásil, že zákaz byl vydán cestou vládního nařízení a týká se 1500 modelů a variant střelných zbraní včetně těch, které použil střelec v Novém Skotsku, a také poloautomatické pušky AR-15.

Trudeau upřesnil, že se na dosavadní majitele vztahuje dvouleté překlenovací období a že bude zaveden kompenzační program, pro jehož schválení je potřeba zákon, který projde parlamentem. Prozatím mohou být zbraně, které jsou už v oběhu, vyvezeny, vráceny výrobci a převáženy výhradně s cílem se jich zbavit nebo je uvést mimo provoz. Pouze v určitých případech je lze použít při lovu zvířat.

„Potřebujete ke skolení jelena AR-15? Takže, v této zemi s okamžitou platností už není povoleno kupovat, prodávat, dovážet ani používat zbraně vojenského typu,“ řekl premiér. Tyto zbraně jsou podle něj konstruovány za jediným účelem, totiž zabít co největší množství lidí v co nejkratším čase. „V Kanadě pro takové zbraně není použití a místo,“ dodal Trudeau.

Další zákony

I když případy hromadného vraždění v zemi nejsou běžné, Trudeau se domnívá, že jsou častější než dříve. Připomenul, že byl poblíž, když v roce 1989 v Montrealu Marc Lepine zastřelil na polytechnice 14 žen a pak sám sebe. Použil tehdy pušku Ruger-14, která je nyní mezi zakázanými.

Trudeau také řekl, že vláda navrhne další legislativu týkající se kontroly zbraní a že tento záměr zabrzdila epidemie koronaviru. „Teď je trh s útočnými zbraněmi uzavřen,“ řekl Trudeau.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V polských prezidentských volbách půjde o účast, říká zpravodaj

V druhém kole polských prezidentských voleb může k urnám dorazit rekordní počet voličů. Právě účast podle zpravodaje ČT v Polsku Lukáše Mathého výsledek v očekávaném těsném souboji mezi primátorem Varšavy a vládním kandidátem Rafalem Trzaskowským a zástupcem opoziční strany Právo a spravedlnost Karolem Nawrockým rozhodne. Oba kandidáti o hlasy dosud nerozhodnutých lidí podle zpravodaje usilovali do posledního momentu.
před 22 mminutami

Ruský bombový útok zabil v Záporožské oblasti devítiletou dívku

Devítiletá dívka přišla o život při útoku, který ruská armáda podnikla proti vesnici Dolynka nacházející se poblíž frontové linie v ukrajinské Záporožské oblasti. Informovala o tom oblastní správa. Na Charkov v noci na sobotu útočily ruské drony. Rakety i bezpilotní letouny způsobily škody v Sumské oblasti, kde po zásahu zemědělských podniků zemřely stovky zvířat a zničeny byly desítky tun obilí.
před 36 mminutami

Trump plánuje zdvojnásobit cla na ocel a hliník na padesát procent

Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšit clo na dovoz ocele do Spojených států na 50 procent ze současných 25 procent. Řekl to na setkání se zaměstnanci ocelárny U.S. Steel v Pensylvánii. Zvýšení cla má podle něj posílit americký ocelářský průmysl. Později na své sociální síti Truth Social napsal, že vyšší clo se bude vztahovat i na hliník a vstoupí v platnost 4. června.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začíná sezona dovolených. Češi nejvíc volí Chorvatsko a Itálii

Mnozí Češi vyrážejí na přelomu května a června na dovolenou do zahraničí. Nejčastěji si vybírají dopravu autobusem, i proto patří mezi jejich nejoblíbenější destinace Chorvatsko a Itálie. Stále častěji jezdí i do Polska k Baltskému moři. Ministerstvo zahraničí jim doporučuje, aby se před cestou registrovali do systému DROZD, v případě nebezpečí tak mohou dostat varování. Stále více lidí pak nezůstává jen u jedné dovolené. Na několikadenní pobyt vyjíždí do zahraničí často až čtyřikrát do roka.
před 3 hhodinami

„Dal k dispozici talent a pracoval neúnavně.“ Trump se rozloučil s Muskem

Podnikatel Elon Musk podle amerického prezidenta Donalda Trumpa přinesl „kolosální změnu do způsobu, jak se dělají věci ve Washingtonu“. Dal k dispozici svůj talent a pracoval neúnavně, ocenil ho na tiskové konferenci u příležitosti Muskova konce v čele úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), jehož cílem je výrazně zredukovat státní správu. Tiskovou konferenci jsme přinesli v původním znění.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Velká Británie od června zakáže jednorázová vapovací zařízení

Velká Británie se rozhodla zasáhnout proti kouření mladých. Konkrétně proti vapování, tedy vdechování páry z elektronického zařízení. Od prvního června bude prodej těchto jednorázových zařízení zakázaný. V poslední době se jejich popularita mezi dospívajícími v Británii ztrojnásobila a kouří je téměř každé desáté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety. Podle odborníků jsou přitom právě tato zařízení těmi startovacími, která u uživatelů způsobí závislost na nikotinu. Někteří výrobci ale míní, že jejich zákaz může část zákazníků nasměřovat zpět k tabáku. Policie pak upozorňuje, že ti, kteří přesto touží po jednorázovém zařízení, se nejspíš obrátí na černý trh.
před 12 hhodinami

Poláci vyberou prezidenta, čeká se těsný výsledek

Rozhodující druhé kolo polských prezidentských voleb, které se uskuteční tuto neděli, bude překvapivě napínavé. V prvním kole sice podle očekávání vyhrál Rafal Trzaskowski z vládní Občanské koalice (KO), ale jeho náskok před kandidátem opozičního Práva a spravedlnosti (PiS) Karolem Nawrockým byl těsný. Podobně vyrovnané zůstávají i průzkumy před druhým kolem hlasování.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Režim na českých hranicích bude odpovídat mezinárodnímu právu, řekl Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pátek jednal se svým německým protějškem Alexanderem Dobrindtem o kontrolách na hranicích, které Berlín zpřísnil na začátku května po nástupu nové vlády. Rakušan po schůzce prohlásil, že mezinárodní bezpečnostní situace není jednoduchá, a tak německé kroky chápe. V zájmu Česka však podle něj je, aby byl zachován schengenský prostor. Obě země podle něj budou postupy na hranicích ladit. Po 7. červnu se setkají a opatření na další týdny či měsíce vyhodnotí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...