Střelec v Kanadě zavraždil nejméně 23 lidí. Vydával se za policistu

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během dvanácti hodin nejméně 23 lidí, včetně policistky. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Podle agentury AP se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii.

Video Události
video

Události: Kanadský dentista zastřelil nejméně 18 lidí

Vraždy má na svědomí 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.

Střelba začala už v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik těl.

Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba třicet kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

Muž, který se podle AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího policistu zranil. Mezi jeho dalšími oběťmi jsou například učitelka, zdravotní sestra či pečovatelka.

Motiv není jasný, počet obětí nemusí být konečný

Není jasná motivace střelce, který se podle úřadů s největší pravděpodobností na své počínání připravil. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ uvedl Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetřuje i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí kolem koronaviru.

Pro veřejnost zůstávají nadále nejasná všechna dějiště Wortmanova útoku. Policie totiž ještě nezveřejnila přesnou časovou osu a seznam všech míst, kde udeřil, uvedla televize CBC. Policie později během dne sdělila, že Wortman zaútočil na nejméně šestnácti místech.

Podle Leathera je možné, že počet obětí se po důkladných prohlídkách míst činu ještě zvýší. Jako příklad zmínil pět vypálených budov, které ještě nebylo možné prohledat. 

Trudeau: Budeme truchlit společně s rodinami obětí

„Vím, že jsme všichni sledovali zprávy. Mé myšlenky patří všem, které zasáhla tato hrozná událost. Chci poděkovat policistům za jejich práci a lidem za spolupráci s úřady,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

„Ve chvílích, jako je tato, se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ řekl také Trudeau. Premiér provincie Nové Skotsko Stephen McNeil popsal čin jako „jeden z nejnesmyslnějších v historii provincie“.

Kondolenční telegram odeslal do Kanady i český prezident Miloš Zeman. V textu adresovaném generální guvernérce Julii Payetteové, která je zástupkyní britské královny, tedy oficiální hlavy státu, označil čin za ohavnou a neospravedlnitelnou vraždu. „Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vaším prostřednictvím předal naši nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí, ale i všemu kanadskému lidu, jehož dlouhodobého přátelství a podpory si velmi ceníme,“ uvedl Zeman.

Podobné případy nejsou v Kanadě časté

Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká agentura AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.

Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávkou najel do chodců.