Masová střelba v USA dosáhla stovky. Ženy útočily třikrát, většina agresorů měla psychické problémy a legálně drženou zbraň

Páteční střelba na texaské střední škole v Santa Fe se zapsala do historie jako stá masová střelba v Americe od roku 1982. Vyplývá to ze statistiky, kterou posledních šest let vede a stále doplňuje investigativní nezisková organizace Mother Jones. Ta zároveň upozorňuje na trend, kdy se v posledních letech frekvence masových útoků se střelnými zbraněmi v Americe ztrojnásobila. Jen za posledních dvanáct let se odehrála většina masových střeleb – přesně jedenašedesát z celkové stovky.

Ve statistice se nezohledňuje násilí mezi gangy nebo ozbrojené loupeže, ale jen ozbrojené útoky jednotlivců na veřejných místech se čtyřmi a více oběťmi. Od roku 2013 pak klesla hranice pro definici masové střelby na tři oběti. Statistika je proto rozdělená na dvě období.

Masová střelba v letech 1982 až 2012

V letech 1982 až 2012, kdy za masovou vraždu považovaly úřady až událost s minimálně čtyřmi mrtvými, se stalo takových incidentů v celých Spojených státech dvaašedesát.

Více než polovina z nich se odehrála ve škole nebo na pracovišti (dvanáct ve škole, dvacet na pracovišti), zbylých třicet případů v nákupních centrech, restauracích, na náboženských místech nebo ve vládních budovách. Útočilo se ale i na letišti, v kině, v automyčce nebo v kadeřnickém salonu.

Většina útočníků byli bílí muži. Jen jednou, a to v roce 2006 v Kalifornii, útočila (s legálně drženou zbraní) žena. Čtyřiačtyřicetiletá bývalá zaměstnankyně pošty Jennifer Sanmarcová trpěla duševní poruchou. Měla pocit, že se její bývalí kolegové proti ní spikli.

Psychicky nemocná byla většina útočníků. Řada z nich vykazovala známky psychických problémů ještě před samotným incidentem.

Nejmladšímu agresorovi bylo teprve jedenáct

Útočníkům bylo v průměru 35 let. Do historie se zatím jako nejmladší střelec nechvalně zapsal 11letý Andrew Douglas Golden. Ten se rozhodl střílet v roce 1998 v Arkansasu spolu s třináctiletým spolužákem Mitchellem Scottem Johnsonem na spolužáky a učitele ve škole. Při incidentu tehdy zemřelo pět lidí a deset dalších bylo zraněno.

Ani jeden z chlapců údajně neměl duševní problémy, ale oba byli problémovými žáky a projevovala se u nich vysoká míra agresivity. Dvě poloautomatické ruční zbraně, dvě pušky, tři revolvery a dvě pistole získali z rodiny, když je vzali otci a dědečkovi.

Většina útočníků držela zbraň legálně

V případech masové střelby do roku 2012 měli útočníci celkem 143 zbraní. Nejčastěji šlo o poloautomatické zbraně, dále pak pušky, revolvery a brokovnice. Dvaačtyřicet střelců mělo zbraně s velkokapacitním zásobníkem a dvacet zbylých zbraně útočné. Někteří obojí.

Co se týká získání těchto zbraní, většina útočníků je držela legálně, nelegálně pořízenou zbraň mělo jen 20 procent z nich, u jednoho se to nepodařilo zjistit.

Držel střelec zbraň legálně? (masové střelby v USA v letech 1982–2012)
Zdroj: Mother Jones
Zbraně pachatelů masové střelby (USA, 1982–2012)
Zdroj: Mother Jones

Masová střelba od změny její definice v roce 2013

V lednu 2013 se za prezidenta Baracka Obamy snížila hranice pro definici masové vraždy na tři a více obětí. Od té doby do současnosti se odehrálo 38 takových masových střeleb.

Jen dvakrát přitom útočila žena. Poprvé v roce 2014 v Kalifornii. Tehdy čtyřiačtyřicetiletá Cherie Lash Rhoadesová zahájila palbu v komunitním centru, kde zabila čtyři lidi a dva zranila. Když jí došly náboje, popadla nůž a dalšího člověka pobodala. Jestli trpěla nějakou duševní poruchou, se nezjistilo.

Druhý útok, ve kterém sehrála roli žena-útočnice, se stal opět ve státě Kalifornie o rok později. Na firemním vánočním večírku v San Bernardinu zabila ve dvojici s dalším mužem 14 lidí a 21 dalších zranila. Policie je později oba zastřelila na útěku v autě.

Nejhorší masové střelby zažila Amerika v posledních třech letech

Nejhorším útokem v celé sledované historii byl loňský říjnový útok v Las Vegas, při kterém zemřelo 58 lidí a 546 dalších bylo zraněno. Tehdy útočil 64letý Stephen Craig Paddock z okna hotelového pokoje v resortu Mandala Bay na návštěvníky koncertu poloautomatickou upravenou puškou.

V databázi FBI byl veden jeho otec jako nebezpečný psychopat se sebevražednými tendencemi, což může být podle organizace Mother Jones dědičné. Paddockovo duševní zdraví ale dosud nebylo posouzeno.

Na druhém místě žebříčku nejhorších masových útoků v Americe je pak střelba v gay klubu v Orlandu z 12. června 2016, kde devětadvacetiletý Omar Mateen zabil skoro pět desítek lidí a stejný počet dalších zranil. Zbraň měl také pořízenou legálně, koupil si ji v prodejně zbraní na Floridě.

Jen letos už přibylo do statistiky pět masových střeleb s 38 mrtvými. V roce 2017 to bylo jedenáct případů s celkem 117 oběťmi, přičemž pět z těchto útoků se stalo na pracovišti. Celkem od roku 1982 do roku 2018 se odehrála téměř polovina všech útoků buď na pracovišti (29 útoků), nebo ve škole (17 útoků).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 2 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 3 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...