Čína poprvé překonala USA v žádostech o mezinárodní patenty. Z firem vede Huawei

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty.  Překonala tak Spojené státy, které si pozici jedničky držely od založení globálního systému patentů před více než 40 lety. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Světová organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO). Z firem nejvíce žádostí podala Huawei.

Celkově počet žádostí o mezinárodní patent prostřednictvím Smlouvy o patentové spolupráci (PCT) vzrostl o 5,2 procenta na 265 800. Podle ředitele WIPO Francise Gurryho byl loňský rok nejlepším v historii organizace. Za deset let počet patentů podaných v rámci PCT vzrostl o 71 procent. 

Čína loni podala 58 990 žádostí o mezinárodní patent, druhé Spojené státy pak 57 840 žádostí. Za 20 let počet žádostí, které podala Čína, vzrostl 200násobně. Spojené státy podávaly nejvíce patentů každým rokem od zřízení systému PCT. 

Více než polovina žádostí, konkrétně 52,4 procenta, pocházela z Asie. Třetí příčka v počtu podaných žádostí patřila Japonsku, následují Německo a Jižní Korea. Česká republika podle počtu žádostí o mezinárodní patenty loni obsadila 38. příčku. Celkem podala 186 žádostí, o šest více než rok předtím.

Z firem vede Huawei

Vlastnictví patentů je obecně považováno za důležitý znak hospodářské síly země a průmyslového know-how, upozorňuje agentura Reuters. Z firem nejvíce žádostí už třetím rokem za sebou podala čínská společnost Huawei Technologies, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Druhá byla japonská firma Mitsubishi Electric a třetí jihokorejská Samsung Electronics. 

Spojené státy přitom vyzvaly ostatní země, aby v nových mobilních sítích zakázaly používat vybavení firmy Huawei. Tvrdí, že čínská vláda může technologie této firmy využívat ke špionáži. Huawei dlouhodobě popírá, že jeho technologie představuje bezpečnostní riziko.