Euforie a zázrak, vzpomínají novináři na první Havlovu cestu do Spojených států

Když před třiceti lety zamířil Václav Havel na svou první návštěvu USA ve funkci prezidenta, doprovázela ho řada novinářů. Byla mezi nimi i budoucí zpravodajka ČT v USA Petra Flanderková, která se k cestě nyní vrátila v dokumentu „Iljušinem za americkým snem“ a která návštěvu považuje za formující pro svou další kariéru. Podle bývalého korespondenta Hlasu Ameriky v Praze Jolyona Naegeleho bylo neskutečné, že k návštěvě došlo tak rychle po Havlově inauguraci. Oba novináři byli hosty pořadu 90′ ČT24.

Video 90’ ČT24
video

90′ ČT24 a dokument Petry Flanderkové

„Euforie přebila určitě všechno, ale co si budeme nalhávat, moc pohodlné to nebylo,“ vzpomíná se smíchem Flanderková na cestu letadlem Iljušin. Na palubu se dostala coby redaktorka Studentských listů. 

„Ty Iljušiny byly nakonec dva, protože delegace byla tak početná. Říkalo se, že kdo chtěl tenkrát letět do Spojených států, tak prostě letěl. Dvě letadla plná lidí, v obou se kouřilo, protože prezident Havel byl náruživý kuřák a tenkrát to v letadlech ještě nebylo zakázané. Ale euforie jednoznačně převládla,“ uvedla autorka dokumentu o Havlově návštěvě.

„Cesta byla pro mě formující, získala jsem k Americe obrovsky pozitivní vztah. Zajímala jsem se už předtím o její historii, ale tohle byl určitě klíčový moment,“ dodala pozdější zpravodajka ČT v USA.

Naegele: Bylo to neskutečné

Tehdejší korespondent Hlasu Ameriky v Praze Jolyon Naegele, který byl také na palubě, míní, že označit návštěvu za splněný sen nestačí.

„To byl prostě zázrak, že to takhle rychle šlo a že ani ne dva měsíce po inauguraci Václava Havla jsme už byli na cestě do Spojených států. A nejen to – že pan prezident mluvil hodinu před oběma komorami Kongresu. To bylo prostě neskutečné,“ vzpmínal Naegele.

Tehdejší prezident Havel odcestoval na návštěvu Spojených států v únoru 1990. Prezident George Bush starší ho přijal v Bílém domě. A Havel se stal také prvním prezidentem z bývalého východního bloku, který vystoupil v Kongresu. Jeho projev třiadvacetkrát přerušily ovace.

Celý pořad 90′ ČT24 včetně dokumentu Petry Flanderkové „Iljušinem za americkým snem“ ve videu v úvodu článku.