Trumpův den D? Demokraté asi svědky neprosadí, hlasovat o impeachmentu se přesto v pátek nemusí

Proces ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi vstupuje v pátek do kritické fáze. Demokraté potřebují čtyři republikánské hlasy k předvolání svědků, jeden z umírněných senátorů za republikánskou stranu Lamar Alexander ale avizoval, že bude proti. Republikáni přesto nevylučují, že se proces protáhne do nadcházejícícho týdne. Na tuto variantu se podle CNN chystá i Bílý dům. Teoreticky by však mohl být Trump osvobozen už v pátek.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Leah Millis

Žalobci i obhájci prezidenta mají čtyři hodiny na to, aby přednesli svá závěrečná prohlášení, a dojít by mohlo i k samotnému hlasování o impeachmentu. Republikánský senátor John Cornyn ale varoval, že proces se i přes odmítnutí svědků může protáhnout do příštího týdne.

Podle CNN šéf senátních republikánů Mitch McConnell uvažuje o zakončení procesu až příští týden ve středu. Bílý dům ale upřednostňuje Trumpovo osvobození v úterý, kdy prezident v Kongresu přednese tradiční poselství o stavu unie, tvrdí CNN.

Aby bylo možné v procesu jakkoli pokročit, je ve stočlenném Senátu vždy nutná většina 51 hlasů. Republikáni sice drží 53 křesel, ale případný velký počet návrhů demokratů a také poradní debaty mohou další postup značně protáhnout.

Pokud se demokraté rozhodnou pro zdržovací taktiku, chtějí republikáni slyšení odročit na sobotu. Když se bude situace v sobotu opakovat, je možné odročení na pondělí.
Nejmenovaný činitel Bílého domu řekl televizi CNN, že takový vývoj vyloučen není. „Za dvacet let si ale všichni budou pamatovat osvobození, ne časový harmonogram,“ dodal.

Podle republikána Alexandera nejsou další důkazy nutné. Demokraté sice podle senátora za Tennessee dokázali, že Trump se v úřadu choval „nevhodně“, jeho činy ale nesplňují vysokou laťku potřebnou pro sesazení prezidenta z funkce.

„Otázka nestojí tak, jestli se prezident provinil, ale jestli by měli rozhodnout o tom, co s tím udělat, Spojené státy nebo američtí občané. Věřím, že ústava si žádá, aby takové rozhodnutí udělali občané v prezidentských volbách,“ nechal se slyšet senátor.

Alexander byl jedním ze čtyř senátorů, u nichž demokraté doufali, že by mohli hlasovat pro předvolání klíčových svědků. Senátoři Mitt Romney a Susan Collinsová už avizovali, že pro demokratický návrh zvednou ruku. Alexanderovo odmítnutí ale znamená, že republikáni snahu svých politických oponentů zvládnou zablokovat.

Demokraté usilovali zejména o výslech bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, úřadujícího personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho a ministra zahraničí Mikea Pompea.

Zvlášť klíčový byl pro demokraty prvně jmenovaný. Bolton totiž ve své chystané knize podle The New York Times tvrdí, že prezident mu výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je pozdržena kvůli získání kompromitujících materiálů o demokratickém kandidátu na prezidenta Joeu Bidenovi.

Odvolat prezidenta z funkce by musela dvoutřetinová většina, což většina analytiků považuje v republikány ovládané horní komoře Kongresu za prakticky nemožné. O každém ze dvou článků impeachmentu – o zneužití úřadu a obstrukcích Kongresu – mají senátoři hlasovat zvlášť.