Šéf slovenské sněmovny o kontaktech se Zsuzsovou: Ženy se mi líbí, byl jsem před rozvodem

Šéf slovenské sněmovny a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko přiznal, že v minulosti komunikoval s Alenou Zsuzsovou, nyní obžalovanou v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Danko tvrdí, že skutečnou totožnost zmíněné ženy neznal, a nepřímo odmítl možnost rezignace z čela parlamentu. Nahrávky telefonátů a informace o další komunikaci Danka a Zsuzsové v úterý zveřejnila slovenská média.

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Politicky ani právně jsem nepochybil. Já jsem komunikoval s virtuální ženou, která vypadala úplně jinak. Nikdy jsem se s ní nebavil (o tom), co dělám nebo jak se rozhodnu,“ řekl Danko. Zveřejnění nahrávek telefonátů z roku 2016 označil za pošlapání lidských práv a za zásah do předvolební kampaně před únorovými parlamentními volbami.

Zmíněné nahrávky zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariána Kočnera, který spolu se Zsuzsovou a dalšími dvěma muži čelí obžalobě z vraždy Kuciaka a jeho partnerky.

Slovenská média Zsuzsovou už dříve označila za Kočnerovu volavku, která v minulosti i s pomocí falešných fotografií a pod různými přezdívkami navazovala styky s vlivnými lidmi s cílem získat na ně kompromitující materiály. Kvůli komunikaci s ní přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

„Kolem roku 2013 jsem na mobilní telefon dostal fotografii jedné hezké ženy. Je přirozené, že se mi ženy líbí. V té době jsem byl před rozvodovým řízením. Řekněme si upřímně, koho by taková fotografie nepotěšila,“ řekl Danko o začátku komunikace se Zsuzsovou. Dodal, že příležitostně ho pak zmíněná žena kontaktovala a že s ní začal vést nezávaznou až lehkomyslnou osobní komunikaci.

Ve třech zaznamenaných telefonátech si Danko se Zsuzsovou vykají, hovoří ale neformálně a místy flirtují. Podle nahrávek šéf slovenské sněmovny řekl Zsuzsové, že ji „líbá všude“ a že „konečně budete moje“. Domlouvali si také setkání, podle Danka se ale nikdy nesešli.

Opozice vyzývá Danka k rezignaci, Fico se ho zastává

Zmíněné nahrávky Danka a Zsuzsové získala mezinárodní síť investigativních novinářů, která je předala slovenským žurnalistům.

Zatímco opozice vybídla Danka k rezignaci, šéfa sněmovny se zastal expremiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico. Podle něj média zveřejněním nahrávek Danka brutálně zasáhla do jeho soukromí.

Danko se stal předsedou slovenského parlamentu po volbách v roce 2016, kdy se SNS vrátila do sněmovny. V současnosti se preference strany pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro stranu podmínkou pro zisk křesel v Národní radě.

Kvůli kontaktům se Zsuzsovou skončil ministr obrany

Před rokem slovenská média informovala, že se Zsuzsovou si vyměňoval zprávy, včetně intimních vzkazů, i někdejší ministr obrany Martin Glváč. Ten loni v listopadu rezignoval na funkci místopředsedy sněmovny za Smer-SD poté, co čelil kritice kvůli svým kontaktům s Kočnerem.

Zajištěná komunikace z Kočnerova telefonu poukázala také na korupci ve slovenské justici. Několik soudců už kvůli tomu bylo postaveno mimo službu. Podle médií v souvislosti s kauzou policie zahájila i u některých soudců domovní prohlídky.