Salvini může být kvůli zadržování migrantů vyšetřován, rozhodl výbor italského senátu

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Matteo Salvini
Zdroj: Reuters Autor: Guglielmo Mangiapane

„Půjdu k soudu s hlavou vztyčenou ve jménu italského lidu,“ řekl Salvini svým stoupencům. „Pokud mne zatknou, budou muset najít vězení, které bude dostatečně velké pro nás všechny,“ doplnil.

Salvini, který si získal popularitu slibem zastavit migraci z Afriky, v červnu nařídil, aby 131 zachráněných migrantů zůstalo na lodi u Sicílie šest dní, tedy dokud jiné evropské státy neoznámily, že je přijmou.

Soud v sicilské Katánii, který je zvláštním tribunálem, jenž má na starosti vyšetřování ministrů, minulý měsíc doporučil, aby byl Salvini souzen za nelegální zadržování migrantů na lodi pobřežní stráže.

Pondělní hlasování v senátním výboru se uskutečnilo v citlivé chvíli. V neděli se totiž v Itálii budou konat regionální volby, které mohou ohrozit čtyři měsíce starou koalici protisystémového Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany (PD).

Salviniho opoziční Liga doufá ve vítězství v bohatém severoitalském regionu Emilia Romagna, kterému vládne levice od druhé světové války. Předvolební průzkumy odhadují těsný souboj PD a Ligy.

Hlasování ve 23členném senátním výboru skončilo vyrovnaně, což podle stanov znamená, že vyšetřování může být zahájeno. Senátoři z Ligy hlasovali pro, zatímco zástupci dalších středopravicových stran byli proti. Senátoři z M5S a PD hlasování bojkotovali.

Salvini v roli mučedníka?

Finální rozhodnutí nicméně bude záviset na dalším hlasování v celém Senátu příští měsíc. Po místních volbách by se ale pozice Ligy, PD a M5S mohla změnit. Všechny hlavní strany totiž v uplynulých dnech měnily své pozice kvůli možným dopadům kauzy na volby, poznamenala agentura Reuters.

Hlavním důvodem byly obavy, že Salvini vyšetřování využije k tomu, aby se postavil do pozice mučedníka, který chtěl chránit italské hranice. Proto vládní strany chtěly hlasování odložit a nakonec se jej rozhodly bojkotovat. Jejich obavy se nakonec potvrdily, když Salvini, který chtěl dříve vyšetřování zabránit, v sobotu nečekaně změnil názor. „Formálně žádám senátory, aby mne poslali k soudu, protože italský lid bude u soudu se mnou,“ řekl na předvolebním shromáždění svým stoupencům.