Francie, Německo a Británie podaly na Írán stížnost kvůli jaderné dohodě. Cílem je prý záchrana smlouvy

Francie, Británie a Německo využily možnosti, kterou nabízí mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, a podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. Uvedli to ministři zahraničí trojice zemí označované jako E3. Cílem je podle nich záchrana smlouvy a obnovení diskuse s Íránci, která by Teheránu umožnila přehodnotit některá jeho minulá rozhodnutí. Stížnost nemá směřovat k obnovení protiíránských sankcí uvalených OSN. Rusko to nepovažuje za dobrou volbu, Írán mluví o chybě.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností – Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásima Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Dohoda předpokládá, že v případě podezření z jejího porušování si mohou signatáři stěžovat u společné komise, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN vůči Íránu, které dohoda původně uvolnila.

Jde nám o záchranu dohody, zní ve stížnosti

Ministři tria evropských zemí oznámili, že „vzhledem ke krokům Íránu nemají na výběr“ a obracejí se na komisi se stížností.

„Činíme tak v dobré víře, se společným cílem zachránit (dohodu) JCPOA a v upřímné snaze najít cestu ze zablokované situace prostřednictvím konstruktivního diplomatického dialogu,“ uvádí se ve společném prohlášení E3. Ministři s odvoláním na americké sankce dodali, že jejich země „se nepřipojí ke snahám o vyvinutí maximálního tlaku na Írán“.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který je zároveň koordinátorem zmíněné komise, potvrdil, že podnět ministrů obdržel. Zdůraznil, že vidí ve stížnosti snahu zachránit jadernou dohodu. „Ve světle současného nebezpečného vyhrocení situace na Blízkém východě je zachování JCPOA důležitější než kdy dříve,“ uvedl Borrell v prohlášení.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že Írán je připraven podpořit konstruktivní snahy vedoucí k záchraně jaderné dohody. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf později označil stížnost evropských signatářů za „strategickou chybu“, která nemá žádné právní opodstatnění.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS uvedlo, že evropští signatáři stížností spustili mechanismus, který může vyloučit návrat k plnění jaderné dohody.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci zdůraznil, že Izrael nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně, a vyzval Západ, aby skrze OSN obnovil sankce proti Teheránu.