Británie: Johnson slaví velké vítězství, Corbyn zažil debakl, ve Skotsku posílili příznivci odtržení

4 minuty
Události: Konzervativci vyhráli volby
Zdroj: ČT24

Konzervativci Borise Johnsona jasně zvítězili v britských volbách. Po sečtení všech okrsků budou mít v parlamentu velkou většinu a budou moci dokončit brexit podle svých představ. Labouristé zažili nejhorší výsledek za desetiletí a straníci volají po rezignaci předsedy Jeremyho Corbyna. Ve Skotsku značně posílili tamní nacionalisté požadující nové referendum o nezávislosti.

On-line přenos

Britské parlamentní volby

  • 22:53

    Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, přenos končí.

  • 20:53

    Boris Johnson hovořil s irským premiérem Leem Varadkarem. Ujistili se o potřebě pokračování těsných vztahů a dodržování Velkopáteční dohody o míru v Severním Irsku.

  • 19:47

    Premiér Johnson hovořil se skotskou ministerskou předsedkyní Nicolou Sturgeonovou a řekl jí, že je proti uspořádání dalšího referenda o skotské samostatnosti. "Výseldek referenda z roku 2014 je směrodatný a měl by být respektován," citoval Johnsona mluvčí jeho úřadu.

Po sečtení posledního okrsku mají konzervativci 365 z celkových 650 křesel, labouristé 203, Skotská národní strana 48, liberální demokraté mají jedenáct a Demokratická unionistická strana je na osmi. Dalších 15 mandátů si rozdělují ostatní strany. 

Konzervativci se tak těší z největší většiny od roku 1987, kdy stranu vedla Margaret Thatcherová. „Konzervativní vláda dostala silný nový mandát dokončit brexit a spojit zemi,“ prohlásil Johnson po svém zvolení.

Hlavním bodem jejich programu bylo odejít z EU k 31. lednu 2020. Chtějí toho dosáhnout schválením rozvodové dohody, kterou premiér dojednal s EU. V kampani se zaměřili na tradičně levicový střed a sever země, což se jim podle komentátorů BBC vyplatilo. 

Johnson po návštěvě královny vyzval v projevu k zahojení ran ve společnosti způsobených dlouhou a ostrou hádkou o brexit. Nabádal příznivce setrvání v Unii, aby se konečně smířili s výsledkem referenda a zaměřili se na budování nových dobrých vztahů s kontinentem: „Jsme jeden národ. Konzervativní vláda nebude nikdy ignorovat vaše přání a vztahy vůči ostatním národům. Budeme mít nová partnerství a projekty, s EU budeme dál spolupracovat jako partneři.“

5 minut
Boris Johnson: Musíme začít se zasypáváním příkopů mezi zastánci a odpůrci brexitu
Zdroj: EBU

Corbynův debakl

Labouristé naopak zaznamenali nejhorší výsledek za desetiletí. Ztratili své tradiční průmyslové oblasti ve střední a severní Anglii, v nichž lidé volili pro brexit. Například v Blyth valley prohráli poprvé od vytvoření tohoto okrsku v roce 1950.

Mnozí straníci volají po rezignaci předsedy a odklonu od na britské poměry radikálně levicového programu. Sám Corbyn, který obhájil svůj mandát, oznámil, že do příštích voleb už stranu nepovede. V nejbližší době však v jejím čele zůstane, aby mohl moderovat debatu o reflexi výsledku voleb.

Za neúspěch podle něj může fakt, že hlavním tématem voleb byl brexit. Na něj labouristé ani jejich příznivci nemají jednotný názor. Navrhovali vyjednání nové rozvodové smlouvy se zachováním členství v celní unii s EU a následné nové referendum o dohodě. Corbyn avizoval, že by v referendu zastával neutrální pozici. „Nerad to říkám, ale voliči možná skutečně chtěli dokončit brexit,“ sdělil v BBC vlivný labouristický poslanec John McDonnell.

Jeremy Corbyn při vyhlašování výsledku voleb
Zdroj: Reuters/Hannah McKay

Skotská otázka

Významně posílila Skotská národní strana Nicoly Sturgeonové, která vyhrála ve většině skotských obvodů. Jejich kandidátce se dokonce podařilo velmi těsně porazit šéfku liberálních demokratů Jo Swinsonovou.

Strana požaduje, aby se v případě uskutečnění brexitu konalo nové referendum o nezávislosti. První se konalo v roce 2014 a 55 procent Skotů v něm odtržení odmítlo.

„Skotsko vyslalo velmi jasnou zprávu. Nechceme konzervativní vládu Borise Johnsona, nechceme opustit Evropskou unii a chceme, aby budoucnost Skotska byla ve skotských rukou,“ prohlásila Sturgeonová. Šéf poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford vyzval budoucího premiéra, aby umožnil referendum o nezávislosti už v roce 2020.

Konzervativní ministr Michael Gove však po oznámení odhadů řekl, že nepovažuje nové skotské referendum za nevyhnutelné. Podle něj by zemi neprospělo. Komentátoři BBC tak varují před rizikem ústavní krize.

Swinsonová končí v čele liberálních demokratů

Zklamáním jsou volby pro liberální demokraty, kteří oproti minulým volbám přišli o jeden mandát. Kvůli neúspěchu předsedkyně Swinsonové, která oznámila rezignaci, se vedení strany dočasně ujme dvojice Ed Davey a Sal Brintonová. Regulérní nové vedení si strana zvolí příští rok.

„Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat,“ uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. „Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky,“ dodala.

Výsledky britských parlamentních voleb
Zdroj: ČT24

V Severním Irsku mají poprvé navrch proirské strany

Překvapivé jsou výsledky v Severním Irsku. Poprvé od rozdělení ostrova v roce 1921 tam více mandátů získají nacionalisté toužící po bližších vztazích s Irskou republikou než unionisté (DUP) usilující o co nejtěsnější napojení na Velkou Británii.

Šéf unionistických poslanců Nigel Dodds nedokázal v Belfastu obhájit svůj mandát. Porazil ho kandidát Sinn Fein, což obyvatele města podle BBC šokovalo.

4 minuty
Události: Volby přinesly zvrat v Severním Irsku
Zdroj: ČT24

Severní Irsko má v britské Dolní sněmovně 18 křesel. Dosud deset z nich ovládala DUP, která ale nyní o dva mandáty přišla. Sinn Féin, která dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou, si udržela sedm mandátů, dva další ale získala proirská Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Zbývající křeslo připadlo Alianční straně Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 2 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útok v rakouském Villachu měl podle vyšetřovatelů islamistický motiv

Rakouští vyšetřovatelé se domnívají, že sobotní útok ve Villachu, při němž třiadvacetiletý Syřan s právem pobytu v alpské zemi ubodal chlapce a pět dalších lidí zranil, měl islamistický motiv. Oznámil to v neděli podle agentury APA rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.
před 11 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně

Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
před 17 hhodinami
Načítání...