Británie: Johnson slaví velké vítězství, Corbyn zažil debakl, ve Skotsku posílili příznivci odtržení

4 minuty
Události: Konzervativci vyhráli volby
Zdroj: ČT24

Konzervativci Borise Johnsona jasně zvítězili v britských volbách. Po sečtení všech okrsků budou mít v parlamentu velkou většinu a budou moci dokončit brexit podle svých představ. Labouristé zažili nejhorší výsledek za desetiletí a straníci volají po rezignaci předsedy Jeremyho Corbyna. Ve Skotsku značně posílili tamní nacionalisté požadující nové referendum o nezávislosti.

  • 22:53

    Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, přenos končí.

  • 20:53

    Boris Johnson hovořil s irským premiérem Leem Varadkarem. Ujistili se o potřebě pokračování těsných vztahů a dodržování Velkopáteční dohody o míru v Severním Irsku.

  • 19:47

    Premiér Johnson hovořil se skotskou ministerskou předsedkyní Nicolou Sturgeonovou a řekl jí, že je proti uspořádání dalšího referenda o skotské samostatnosti. "Výseldek referenda z roku 2014 je směrodatný a měl by být respektován," citoval Johnsona mluvčí jeho úřadu.

Po sečtení posledního okrsku mají konzervativci 365 z celkových 650 křesel, labouristé 203, Skotská národní strana 48, liberální demokraté mají jedenáct a Demokratická unionistická strana je na osmi. Dalších 15 mandátů si rozdělují ostatní strany. 

Konzervativci se tak těší z největší většiny od roku 1987, kdy stranu vedla Margaret Thatcherová. „Konzervativní vláda dostala silný nový mandát dokončit brexit a spojit zemi,“ prohlásil Johnson po svém zvolení.

Hlavním bodem jejich programu bylo odejít z EU k 31. lednu 2020. Chtějí toho dosáhnout schválením rozvodové dohody, kterou premiér dojednal s EU. V kampani se zaměřili na tradičně levicový střed a sever země, což se jim podle komentátorů BBC vyplatilo. 

Johnson po návštěvě královny vyzval v projevu k zahojení ran ve společnosti způsobených dlouhou a ostrou hádkou o brexit. Nabádal příznivce setrvání v Unii, aby se konečně smířili s výsledkem referenda a zaměřili se na budování nových dobrých vztahů s kontinentem: „Jsme jeden národ. Konzervativní vláda nebude nikdy ignorovat vaše přání a vztahy vůči ostatním národům. Budeme mít nová partnerství a projekty, s EU budeme dál spolupracovat jako partneři.“

5 minut
Boris Johnson: Musíme začít se zasypáváním příkopů mezi zastánci a odpůrci brexitu
Zdroj: EBU

Corbynův debakl

Labouristé naopak zaznamenali nejhorší výsledek za desetiletí. Ztratili své tradiční průmyslové oblasti ve střední a severní Anglii, v nichž lidé volili pro brexit. Například v Blyth valley prohráli poprvé od vytvoření tohoto okrsku v roce 1950.

Mnozí straníci volají po rezignaci předsedy a odklonu od na britské poměry radikálně levicového programu. Sám Corbyn, který obhájil svůj mandát, oznámil, že do příštích voleb už stranu nepovede. V nejbližší době však v jejím čele zůstane, aby mohl moderovat debatu o reflexi výsledku voleb.

Za neúspěch podle něj může fakt, že hlavním tématem voleb byl brexit. Na něj labouristé ani jejich příznivci nemají jednotný názor. Navrhovali vyjednání nové rozvodové smlouvy se zachováním členství v celní unii s EU a následné nové referendum o dohodě. Corbyn avizoval, že by v referendu zastával neutrální pozici. „Nerad to říkám, ale voliči možná skutečně chtěli dokončit brexit,“ sdělil v BBC vlivný labouristický poslanec John McDonnell.

Jeremy Corbyn při vyhlašování výsledku voleb
Zdroj: Reuters/Hannah McKay

Skotská otázka

Významně posílila Skotská národní strana Nicoly Sturgeonové, která vyhrála ve většině skotských obvodů. Jejich kandidátce se dokonce podařilo velmi těsně porazit šéfku liberálních demokratů Jo Swinsonovou.

Strana požaduje, aby se v případě uskutečnění brexitu konalo nové referendum o nezávislosti. První se konalo v roce 2014 a 55 procent Skotů v něm odtržení odmítlo.

„Skotsko vyslalo velmi jasnou zprávu. Nechceme konzervativní vládu Borise Johnsona, nechceme opustit Evropskou unii a chceme, aby budoucnost Skotska byla ve skotských rukou,“ prohlásila Sturgeonová. Šéf poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford vyzval budoucího premiéra, aby umožnil referendum o nezávislosti už v roce 2020.

Konzervativní ministr Michael Gove však po oznámení odhadů řekl, že nepovažuje nové skotské referendum za nevyhnutelné. Podle něj by zemi neprospělo. Komentátoři BBC tak varují před rizikem ústavní krize.

Swinsonová končí v čele liberálních demokratů

Zklamáním jsou volby pro liberální demokraty, kteří oproti minulým volbám přišli o jeden mandát. Kvůli neúspěchu předsedkyně Swinsonové, která oznámila rezignaci, se vedení strany dočasně ujme dvojice Ed Davey a Sal Brintonová. Regulérní nové vedení si strana zvolí příští rok.

„Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat,“ uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. „Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky,“ dodala.

Výsledky britských parlamentních voleb
Zdroj: ČT24

V Severním Irsku mají poprvé navrch proirské strany

Překvapivé jsou výsledky v Severním Irsku. Poprvé od rozdělení ostrova v roce 1921 tam více mandátů získají nacionalisté toužící po bližších vztazích s Irskou republikou než unionisté (DUP) usilující o co nejtěsnější napojení na Velkou Británii.

Šéf unionistických poslanců Nigel Dodds nedokázal v Belfastu obhájit svůj mandát. Porazil ho kandidát Sinn Fein, což obyvatele města podle BBC šokovalo.

4 minuty
Události: Volby přinesly zvrat v Severním Irsku
Zdroj: ČT24

Severní Irsko má v britské Dolní sněmovně 18 křesel. Dosud deset z nich ovládala DUP, která ale nyní o dva mandáty přišla. Sinn Féin, která dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou, si udržela sedm mandátů, dva další ale získala proirská Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Zbývající křeslo připadlo Alianční straně Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 2 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 5 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 13 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 15 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...