Jako po válce. Štáb ČT natáčel na hongkongské univerzitě zničené boji mezi demonstranty a policií

Hongkongská polytechnická univerzita je místem, kde v posledních dnech vyvrcholily více než pět měsíců trvající protivládní protesty. Většina studentů už místo střetů opustila. Zato tam zůstaly kanystry s benzinem, zápalné látky a žíraviny i zbytky provizorních zbraní. V areálu univerzity i uvnitř budovy poznamenané boji s policií natáčela zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Video Události
video

Štáb ČT natáčel uvnitř obléhané hongkongské univerzity

„Kampus polytechnické univerzity je úplně zničený, vypadá jak po válce. Jsou tu stopy boje mezi policií a studenty. Cihly, kanystry s benzinem, deštníky, kterými se chránili před gumovými projektily, a další zbytky materiálu a provizorních zbraní,“ popisuje z místa zpravodajka ČT.

Studenti používali katapulty, luky a šípy. Jednomu policistovi prostřelili šípem lýtko.

„Uvnitř to není o nic lepší. Vidíme tu zápalné látky, žíraviny, které studenti odnesli z laboratoří, aby vyráběli Molotovovy koktejly. Policie říká, že to tady proměnili v továrnu na zbraně,“ popisuje Šámalová, které se s kameramanem ČT podařilo dostat dovnitř.

Na univerzitě dál zůstává skupina protestujících. Není jasné, kolik přesně. Desítky možná až stovka. Policie říká, že je na nich, jestli se vzdají a odejdou, ale oni se nechtějí nechat zatknout, protože budou obviněni z organizování nepokojů a za to hrozí až deset let vězení, doplňuje zpravodajka.

Několik měsíců trvající demonstrace v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.