Další razie u Navalného. Ruské úřady ho viní z praní špinavých peněz, politik to odmítá

Ruská policie pokračuje v raziích ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ředitel FBK Ivan Ždanov na Twitteru. Podle něj se úterní razie týkaly nejméně tří desítek adres v asi patnácti ruských městech. Další pokračovaly i ve středu. Důvodem vyšetřování fondu je podezření z praní špinavých peněz, což Navalnyj odmítá.

Video Události
video

Události ČT: Oběti razií se nedostanou ke svým penězům

Ždanov na Twitteru napsal, že policie prováděla razie u zaměstnanců (i bývalých) a u dobrovolníků z jeho týmu. Prohlídky se podle něj uskutečnily mimo jiné v Jekatěrinburgu, Ufě, Samaře, Voroněži, Iževsku či Vladivostoku. Podobné razie provedla policie ve štábu FBK několikrát i minulý měsíc a pokračovaly také ve středu. 

Ruský Vyšetřovací výbor, což je národní kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů korun) získaných od ledna 2016 do prosince 2018 podvodným způsobem. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.

Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medvěděva, šéfa národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Rusko označilo fond za „zahraničního agenta“

Minulý týden zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti Navalného fond mezi „zahraniční agenty“. Tuto hanlivou nálepku rozdává Moskva na základě zákona schváleného v roce 2012, podle něhož se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí.

Ždanov ale popřel, že by FBK dostával peníze z ciziny, podle něj náklady na činnost fondu hradí výhradně občané Ruské federace.