
Události: Slovenská média zveřejnila odposlech Trnky a Kočnera
Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem dlouhá sedmdesát minut podle listu pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie.
Kočner na ní hovoří o volbě šéfa prokuratury poslanci v roce 2010. Trnka tehdy kandidoval na další období. Ve sněmovně měla většinu koalice vlády Ivety Radičové. Ta si konec Trnky v čele prokuratury dala jako jeden ze svých hlavních cílů.
Kočner s Haščákem se podle nahrávky pokusili uplatit část vládních poslanců, aby se přidali k zastupitelům z tehdy opozičního Smeru-SD Roberta Fica, a Trnku podpořili. Prý jim vyplatili milion eur (25,8 milionu korun).
Trnkovi nakonec chyběl ke zvolení jediný hlas, když ho v tajné volbě podpořilo i několik koaličních poslanců. Skončil v čele státního zastupitelství v roce 2011, pak zůstal řadovým prokurátorem.
Kauza Gorila a vydírání
Druhým tématem nahrávky je údajné Trnkovo vydírání Haščáka pomocí jiného zvukového záznamu souvisejícího s kauzou Gorila. Tato korupční aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty se stejnojmenným názvem. Popisují korumpování politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Korupce se podle dokumentů dopouštěla Haščákova Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Kauzu Gorila slovenská policie dosud nevyšetřila.
V souvislosti s kauzou existovaly nahrávky Slovenské informační služby. Těmi se Trnka zřejmě pokoušel Haščáka vydírat. Jenže stejné nahrávky předtím získal Kočner a Haščákovi je prodal. Proto Kočner podle nově zveřejněného záznamu vulgárně nadával Trnkovi za jeho pokus vydírání Haščáka, dokonce mu vyhrožoval smrtí.
Haščák v tiskovém prohlášení popřel údajné vydírání kvůli nahrávkám z aféry Gorila i skutečnost, že „by se někdy podílel i na jiných aktivitách“, které vyplývají z nahrávky. Trnka v rozhovoru pro televizi Markíza pravost záznamu zpochybnil a odmítl, že by kdy měl spis Gorila nebo že by Haščáka vydíral. Kočner kauzu zatím nekomentoval.
Generální prokuratura uvedla, že vyhověla žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti. Pozastavit výkon funkce prokurátora mu však lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnky z funkce vyzvala opozice i jedna z vládních stran. Prezidentka Zuzana Čaputová podle médií uvedla, že se potvrzují ty nejhorší představy o fungování právního státu v nedávné minulosti.
Obvinění z vraždy novináře
Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou. Letos ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka.
Slovenská média už dříve zveřejnila přepisy jiné Kočnerovy komunikace, kterou zajistila policie v jeho mobilním telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Informace poukazují na podnikatelovy kontakty na politiky a na jeho vliv na rozhodování soudců.