Přehrada, která odráží krvavé dějiny Iráku. Opravené vodní dílo už neohrožuje Mosul

Irácká vláda se zahraniční pomocí dokončila rekonstrukci hráze obřího umělého Mosulského jezera na řece Tigris nedaleko Mosulu. Zchátralá nádrž postavená za vlády Saddáma Husajna ohrožovala miliony lidí žijící v nížině pod přehradou. V roce 2014 ji dokonce nakrátko obsadil Islámský stát. Jezero je tak symbolem nestálých dějin Iráku.

Video Události
video

Události: Rekonstrukce klíčové vodní nádrže u iráckého Mosulu

Vodní dílo, které je sedmkrát větší než Lipenská přehrada, nechal postavit irácký diktátor v 80. letech a pojmenoval ho Saddámovo jezero. Následovala řada konfliktů. Před pěti lety obsadil protější břeh tohoto jezera Islámský stát a začala nejdramatičtější kapitola dějin této přehradní nádrže.

Z opačného břehu situaci sledovali obyvatelé této rybářské vesnice Namrik. „Ano, to byl kritický moment. Naštěstí Islámský stát nikdy nepronikl až sem. Zůstali na druhé straně jezera,“ vzpomíná jeden z obyvatel vesnice Núrí Ádil.

Po několika týdnech kurdské jednotky islamisty vytlačily, válka však nekončila a některé studie varovaly, že cílené nebo samovolné prolomení hráze by v nedalekém víc než milionovém Mosulu znamenalo dvacetimetrovou záplavovou vlnu, která by se pak valila až do Bagdádu.

Před třemi lety na místě natáčel i štáb České televize. „Do základů hráze se musí nepřetržitě vstřikovat zpevňující směs… 24 hodin denně,“ uvedl tehdy zástupce hlavního inženýra přehrady Mohsen Hassan Ja'akúb.

Letos v létě italští, američtí a iráčtí experti dokončili opravu hráze za více než půl miliardy dolarů. „Dnes tu slavíme dokončení nezbytných prací na přehradě,“ oznámil 18. června irácký ministr vodních zdrojů Džamál al-Adily.

Pokud platí, že Mosulské jezero je zrcadlem iráckých dějin, tak současné vyhlídky této země jsou nadějné.