Na předměstí Hongkongu hořely barikády, policie použila slzný plyn

Demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku znovu vyhrotily. Policie zasáhla slzným plynem proti protestujícím před nákupním střediskem na předměstí Sha Tin, které radikální demonstranti předtím poničili spolu s přilehlou vlakovou stanicí. Lidé na ulicích zapálili barikády a házeli na policisty dlažební kostky. V plánu měli také narušit provoz místního letiště, které je jedno z nejrušnějších v Asii i ve světě.

Video Události
video

Události: Další protestní den v Hongkongu, na ulicích hořely barikády

V přilehlé vlakové stanici kladivem rozbíjeli automaty na jízdenky a bezpečnostní kamery. Radikální demonstranti pak v nákupním středisku stavěli barikády. Policejní jednotky protestující vyzývaly k odchodu, informoval hongkongský list South China Morning Post. Menší skupiny protestujících se sešly také na některých místech v centru města, dodal list.

Asi tisícovka demonstrantů se začala v nákupním středisku scházet kolem 14:00 místního času (08:00 SELČ). Zpočátku zpívali písně a skládali origami s prodemokratickými nápisy. Několik protestujících pak začalo lepit nálepky a následně i sprejovat nápisy na výlohy obchodů společností, které jsou podle nich napojeny na pevninskou Čínu.

Radikální skupina demonstrantů uprostřed nákupního střediska následně začala šlapat po čínské vlajce, kterou poté roztrhanou hodila do blízké řeky. Na zem střediska protestující vylili mýdlovou vodu a vytrhali odpadkové koše a další vybavení a naházeli je na zem. Sundali také velké skleněné tabule, ze kterých začali stavět barikády.

Po příjezdu policie demonstranti nákupní středisko opustili a přesunuli se ven, kde zapálili barikády a začali na policisty házet dlažební kostky a další předměty. Pořádkové síly odpověděly několika salvami slzného plynu, čímž protestující rozdělily na menší skupinky, které policisté dále pronásledovali.

Úřady nákupní středisko i přilehlou vlakovou stanici uzavřely. Kromě toho omezily provoz i na stanici Nam Cheong, kterou poničila jiná skupina demonstrantů. 

Policisté také zasahovali na stanici Kowloon, kterou dopravní společnost rovněž z bezpečnostních důvodů uzavřela. Asi padesát policistů zde zasáhlo proti stovce demonstrantů, kteří se rozutekli do přilehlého luxusního nákupního střediska v budově mezinárodního obchodního centra, která je nejvyšší v této bývalé britské kolonii. Má 118 pater a sídlí v ní řada mezinárodních investičních bank a finančních společností.

Obavy o přerušení provozu letiště 

Expresní vlak, který spojuje letiště s centrem města, v neděli zastavuje jen na konečných. Zastávku v centru od rána hlídaly desítky těžkooděnců. Do vlaku a do letištních terminálů směli vstoupit jen cestující, kteří se prokázali platnou letenkou.

„Na internetu se objevují rady, jak použít falešných palubních letenek nebo dokladů o rezervaci, aby se lidé dostali do prostor terminálů. Letištní správa připomíná, že takové jednání by mohlo být považováno za používání padělku,“ uvedla společnost, jež hongkongské letiště provozuje.

Podle listu South China Morning Post se cestující v očekávání komplikací vydávali na letiště až 12 hodin před odletem.  

Masové demonstrace se konají už od června

Policie se s protestujícími střetla i v sobotu na předměstí Tuen Mun a později znovu u železniční stanice Yuen Long. Demonstranty rozháněla slzným plynem a gumovými projektily. Podle policie však demonstrovalo jen několik tisíc lidí, tedy výrazně méně než v minulých týdnech.

Obrázky pouličních nepokojů vysílaných po celém světě jsou podle agentury Reuters pro Peking zdrojem velké ostudy. Na začátku října se totiž chystají oslavy 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Úřady v Hongkongu už kvůli možným protestům zrušily plánovaný ohňostroj.

V Hongkongu se konají masové protivládní demonstrace od letošního června. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Policejní násilí

Nedůvěra vůči policii sílí nejen kvůli tvrdým zákrokům, ale i kvůli domovním prohlídkám, zatýkání a bití zadržených, mezi nimiž jsou i třinácti- a patnáctiletí.

„Po každém střetu policie s protestujícími se vzájemné nepřátelství zvyšuje a situace zhoršuje. Naštěstí pro protestující, veřejné mínění je na jejich straně, protože veřejnost je rozzlobená mírou policejní brutality,“ míní politolog Joseph Cheng.

Na jednom videu, které uniklo na veřejnost, policisté týrají zadrženého. „Zjistili jsme, že dochází k násilí na zadržených osobách. Nepřiměřené použití násilí policií a špatné zacházení se zatčenými včetně případů mučení,“ upozornil Nicholas Bequelim z lidskoprávní organizace Amnesty International. 

Množí se případy, kdy propekingské úderky a najatí kriminálníci bijí demonstranty a vytipované občany. Jeden ze studentských vůdců prchnul do exilu, protože mu šlo o život.