Egypt zažil jeden z prvních protestů od nástupu autoritáře Sísího. Lidem se nelíbí korupce

Policie v Káhiře v pátek večer zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří protestovali proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, jehož obviňují z korupce. Jednalo se o jednu z prvních protestních akcí od nástupu Sísího do funkce v roce 2014, upozornila agentura Reuters. Bezpečnostní složky několik lidí zatkly, sdělili svědci. Akce se zřejmě obešla bez zranění.

Protest proti Sísímu v Káhiře
Zdroj: REUTERS Autor: Mohamed Abd El Ghany

Náměstí Tahrír v Káhiře, které bylo centrem egyptské revoluce v roce 2011, zaplnily v pátek večer stovky lidí, kteří požadovali prezidentovu rezignaci. Protestující vykřikovali hesla jako „Sísí, odejdi“ či „Lid žádá pád režimu“.

Demonstrace se podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily v nejméně osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde se příští týden koná zasedání Valného shromáždění OSN.

Protest proti Sísímu v Káhiře
Zdroj: REUTERS
Autor: Amr Abdallah Dalsh

Obvinění z korupce v armádě

Egyptský podnikatel, herec a politický aktivista žijící ve španělském exilu Muhammad Alí zveřejnil od začátku září na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě.

Alí zároveň vyzval obyvatele Egypta k demonstracím, konkrétně jim vzkázal, aby vyšli do ulic právě v pátek po skončení prominentního fotbalového utkání mezi kluby Al Ahlí a Zamalek v Káhiře. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

„Sísí povýšil korupci na novou úroveň. Postavil jsem pět vil pro Sísího poradce a palác pro prezidenta na vojenské základně v Káhiře,“ uvedl Muhammad Alí, který tvrdí, že pracoval 15 let jako kontraktor pro armádu. Jak dodal, díky této práci měl možnost blíže poznat, jak je v zemi nakládáno s veřejnými financemi.

Muž, který zavrhl Muslimské bratrstvo

V roce 2013 stál současný prezident Sísí v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy.

Kromě věznění svých oponentů Sísího vláda rovněž potlačila řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011, jež ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.

Prezidentské volby v roce 2018 Sísí vyhrál se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.